Odřadu Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje bylo svěřeno velení v jenom ze čtyř sektorů, na které je požářiště rozděleno – S3 na pravém břehu řeky Kamenice od osady Vysoká Lípa do Hřenska, který je sice největší, nicméně práce na likvidaci požáru tam pokročily nejdál. Dále je rozčleněn na úseky, přičemž převážná většina prací se už soustřeďuje do prvního a druhého z nich, připomněl k sobotnímu dění na Děčínsku z pohledu středočeských hasičů Ladislav Holomčík.
„Ve třetím, který se rozkládá v jihovýchodní části sektoru u Vysoké Lípy, se situace natolik zlepšila, že stačí tento prostor několikrát za den důkladně zkontrolovat. K velkému překvapení objevili hasiči na několika místech novou trávu, která se prodírá spáleništěm,“ konstatoval.

Zásah ale i během soboty zůstával náročný, a to nejen kvůli složitému terénu, připomněl Holomčík. Sice ustalo úmorné vedro, teploty proti předchozím dnům spadly zhruba o deset stupňů, ale zase se objevil silnější vítr. „Rozfoukal nová ohniska a začal lámat poškozené stromy, takže se s ohledem na vlastní bezpečnost museli hasiči z některých lokalit stáhnout, aby nedošlo k úrazům,“ připomněl Holomčík. Noc na neděli však už byla poklidná a mohla pokračovat likvidace skrytých ohnisek hoření, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, který v Hřensku pomáhá s informováním médií.
Velitel středočeského odřadu měl pro sektor S3 v sobotu k dispozici 259 hasičů. „Kromě vlastních sil a příslušníků ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR i kolegy ze čtyř krajských odřadů – pražského, pardubického, královéhradeckého a olomouckého – a také hasiče ze třiceti dobrovolných jednotek obcí,“ upřesnil Holomčík. Připomněl, že ve východní části sektoru bylo zřízeno čerpací stanoviště, které zajišťuje zásobování nádrže pro plnění bambi vaků pro hašení z vrtulníků.
Hlavní práce ale spočívá v dohašování, přičemž nejnáročnější to bylo na západě svěřeného sektoru: v prvním úseku nad Hřenskem, kde se hasiči dopoledne věnovali vyhledávání drobných ohnisek termokamerami, dohašování za pomoci čtyřkolek a ručních stříkaček i „D programu“ (jde o hadice o menším průměru než k hašení běžně používaná „céčka“ i s menšími proudnicemi, přičemž jejich chytrým použitím lze hasit s výrazně nižší spotřebou vody; průkopníky jsou například berounští hasiči) – a také prolévání požářiště. „V těžko dostupných soutěskách se objevilo plamenné hoření, na které bylo nasazeno letecké hašení. Pro zajištění dostatku vody bylo podél soutěsky prodlouženo hadicové vedení. Velitel sektoru poté rozhodl o vykácení proluky, aby se do nepřístupných míst dalo dostat sestoupením s útočným vedením pomocí lezecké techniky,“ přiblížil Holomčík sobotní činnost.

Na druhém úseku středočeského sektoru S3 bylo kromě dohašování velkým úkolem ještě vytvoření přes kilometr dlouhého dvojitého vedení hadicemi B od nového zdroje pod Mezní Loukou do Mezné, která zůstala bez vody. „Nejdříve však bylo nutné odstranit popadané a nebezpečné stromy po nočním větru. Vlastní dopravu vody vedením zajistí čtyři vsazená čerpadla Tohatsu,“ upřesnil Holomčík.
Pražští hasiči se u Hřenska nepodílejí jen na boji plameny a následném dohašování. Mimo jiné se zapojili také do obsluhy velkoobjemových čerpadel, jsou zařazeni do činnosti ústředního štábu, za který zajišťují i kontakt s týmy hasícími ze vzduchu a jejich podporu… Bezesporu nejviditelnější je nyní mluvčí Kavka, který informuje o aktuálním vývoji na požářišti a o postupu prací. Oba profesionální sbory, pražský i středočeský, také vysílají své členy na palubách policejních vrtulníků jako letecké záchranáře.
Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.