Přesné datum založení Sboru dobrovolných hasičů Daminěves se nedochovalo, nicméně odhaduje se podle pamětníků zhruba na sto let.

Přerušení činnosti sboru nastalo mezi lety 1992 až 1997 z důvodu nízkého počtu členů. Později vstoupilo do sboru pár mladých lidí a činnost se opět obnovila. Sbor funguje nepřetržitě už pětadvacet let.

Velkým impulzem pro obnovení činnosti byla nepříjemná událost v obci. Po tuhé zimě vyhynula na místním rybníku celá osádka ryb. „Byl to tenkrát smutný pohled, když roztál led a všude plavaly mrtvé ryby, škeble i raci,“ vzpomíná starosta sboru Jiří Kliment.

Našla se parta nadšenců, která vyčistila celý rybník, postavila se stavidla, a tím se zajistil přísun vody. Rybník opět ožil. Dnes už je osádka ryb zase na původní úrovni.

Od doby, kdy se rybník oživil, se začaly ryby přemnožovat, a to byl první impulz k pořádání dětského rybolovu. Od té doby hasiči tuto akci spojenou s dětským dnem pořádají už 21 let. Vždy nakoupí i pstruhy, kteří jsou dravější a lépe se k velké radosti dětí loví.

Házení sudem na Podkováň festu
Kokořínský jarmark zaznamenal rekordní účast
Ilustrační foto.
Středočeši se v rámci republiky nejméně žení a vdávají


Marta Dušková