Díky evropské dotaci a za podpory místní akční skupiny Přemyslovské střední Čechy by měli nejpozději v červenci roku 2020 fungovat zákolanští hasiči v novém působišti.

Rekonstrukce původní budovy hasičů, která byla postavena v roce 1978 v rámci akce Z, bude stát kolem šesti milionů korun. „Nyní už čekáme jen na to, až stavební povolení nabude právní moci a vše stvrdíme podpisem. Z evropských peněz se nám podařilo získat 4,75 milionu korun, takže to pokryje velkou část nákladů,“ uvedla starostka Zákolan Lucie Wittlichová.

Zázemí, kterým zákolanští hasiči aktuálně disponují, není vyhovující. V zastaralé dvojité garáži totiž nemají vodu, toalety, ani topení. Z garáže by se měl stát patrový hasičský dům. Zrekonstruovaná budova nabídne pohodlné zázemí se sociálním zařízením, klubovnou, šatnami i kanceláří. „Už aby vše bylo hotovo a náš nový hasičský dům stál. Pevně věříme, že vše stihne a nebudeme muset na zimu vypouštět cisternu a nechat ji zaparkovanou někde venku pod plachtou,“ přeje si velitel výjezdové jednotky i sboru Jaroslav Votruba.