Poslední léta se hasiči v Olšině potýkali s tím, že neměli k dispozici vyhovující prostory, kde by se spolu mohli setkávat a plánovat veškerou sborovou činnost.

Nyní se hasičárna rychle navrací do použitelného stavu, a to především zásluhou nového starosty sboru Romana Kadlece, ale i dalších členů.

Budova sloužila svému účelu od roku 1957. Dokonce se dochovala vstupenka za 4 Kčs ze dne jejího slavnostního otevření.

Od té doby dům postupně chátral, dokud se v průběhu letošního března nezačalo s pracemi na nové střeše. A tak v blízké době bude hasičárna opět jako nová.

Jednadvacetičlenný sbor i přes to, že se musel vypořádat s nepříznivými okolnostmi, svoji činnost vyvíjel po všechna léta bez přerušení. Jen stručně vyjmenujme, že se každoročně podílí například na akci Ukliďme Česko, na oslavách Dne čarodějnic či na Rodinném dni v Olšině. Organizace sběru železa se bez jeho pomoci také neobejde.

Místní hasiči dále asistovali při nedávném odhalení navrácené plastiky T. G. Masaryka v obci a v minulém roce pomáhali při 100. výročí vzniku republiky.

Toby Švédů ze Znojemska se narodil jako dívka. Je transmužem, prochází změnou pohlaví. Před sebou má ještě jednu operaci. Foto: Archiv Tobyho Švédů
Žil v nesprávném těle. Teď jsem spokojený, říká transmuž
Herec Jan Teplý mladší.
Herec Jan Teplý: Dřív jsem víc rozděloval práci a rodinu, teď se všechno spojilo