Nejstarší zmínka o tamních hasičích není totiž známa, není ani v žádné pamětní kronice.

Podle současného starosty sboru Jiřího Klimenta ml. hasiči fungovali až do roku 1990, kdy byla jejich činnost na sedm let přerušena pro nedostatek členů. Sbor byl evidován jako spící organizace. „Hasiči svou činnost obnovili v roce 1997, kdy do sboru vstoupili čtyři noví členové,“ uvedl Kliment s tím, že činnost hasičů byla v té době omezena pouze na údržbu nádrže.

Rok 2003 znamenal pro hasiče z malé vesnice rozšíření členské základny na čtrnáct členů. „Dnes máme dvaadvacet členů,“ připomněl starosta sboru.
Vzhledem k tomu, že Daminěves patří k Cítovu, nemají tamní dobrovolní hasiči vlastní zásahovou jednotku, ale už několik let spolupracují právě s cítovskými kolegy. Společnou mají i techniku. Sbor má ve svém vlastnictví dvě požární stříkačky PPS 8.

„V roce 2002, kdy ještě nebyla spolupráce s cítovskou jednotkou navázána, se členové sboru podíleli na likvidaci následků ničivých povodní ve Vlíněvsi,“ připomněl Kliment.

Hlavní činností sboru je i nyní údržba požární nádrže, kterou mají hasiči ve své správě. Doplňují vodu i ryby. Ty nejsou v požární nádrži jen náhodou, hasiči totiž pořádají už jedenáct let akci nazvanou Dětský sportovní rybolov.

„Rybolov připravujeme každý rok na Den dětí. Děti soutěží, kdo chytí více ryb i největší kousek,“ řekl o závodech starosta hasičů i a dodal, že nejmenší děti se mohou zajpojit i do dalších soutěží a her. Každý malý rybář, který se soutěže zúčastní, získá navíc i balíček sladkostí. „Letos se rybolovu zúčastnilo téměř osmdesát dětí,“ poznamenal Kliment.

Jako zpestření dětského dne děti mohou sledovat i ukázku hasičské techniky. „Hasiči z kralupské společnosti Synthos loni předvedli ukázku vyproštění osob z havarovaného vozu. Letos se stejné ukázky ujali členové naší společné jednotky a simulovali záchranu osob ze zakouřeného objektu s použitím dýchací techniky,“ vysvětlil hasič.

Soutěží se členové daminěveského hasičského sboru nezúčastňují. Mladých hasičů mají totiž mezi sebou poskrovnu. „Dospělí jsou buď vytížení, nebo už jsou, jak říkají, na běhání staří,“ doplnil Kliment.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.