Sbor dobrovolných hasičů vznikl na Blatech v roce 1922, necelý rok po velkém požáru. Neštěstí vnuklo několika občanům myšlenku, že by bylo dobré přičinit se o vznik hasičského sboru i na tomto předměstí Mělníka.

Pak se vše dělo ráz na ráz, sbor má vše i s přesnými daty zdokumentováno: 2. července 1922 se začalo angažovat 22 místních občanů, 3. července byly vydány stanovy a zakoupeno razítko.

Ve sborových análech jsou také zaznamenána jména a profese tehdy činných členů: byl mezi nimi jeden hrnčíř, jeden holič, tesař, klempíř, skladník, pak dva pekaři, dva železničáři a tři rolníci. 12. července podali žádost na okresní politické správě v Mělníku o povolení ustanovit dobrovolný sbor hasičů a 22. října se již konala první valná hromada za účasti 34 členů.

Ještě před Vánoci pak měl sbor v držení dvě čtyřkolové stříkačky, jednu zánovní, druhou zbrusu novou.

Protože neměli zbrojnici, musely být oba stroje uskladněny v soukromí členů. V roce 1924 se na hasiče usmálo štěstí, dostali povolení ke stavbě, koupili pozemek a dali se čile do díla. Do konce roku již měly stříkačky a další výstroj a výzbroj své místo.

Později se ukázal hrázděný objekt jako nevyhovující, v roce 1957 proto došlo ke stavbě nové zbrojnice.

Pro zajímavost, nejmladším mělnickým sborem je chloumecký, byl založen teprve v roce 1962.