Podle dochovaných záznamů tehdy hořívalo v obci poměrně často. Většina stavení měla totiž doškové střechy, které hořely jako papír.
Prvním starostou dobráků z Dolních Beřkovic byl rolník Antonín Palice, velitelem se tehdy stal cukrovarský úředník Vilém Kříž.

Současnost hasičů

Sbor má nyní pětatřicet členů, z nichž je zhruba polovina aktivních. Jednotka sboru dobrovolných hasičů Dolní Beřkovice je podle velitele Stanislava Kvída ml. složena z osmnácti členů ve věku od jednadvaceti do pětačtyřiceti let.

Tatrou a avií

Průměrně šest až deset členů výjezdovky vyráží k zásahům ze zbrojnice cisternovým vozem Tatra 815 a skříňovou Avií 31. „Mezi zásahy převažují požáry a technická pomoc,“ konstatoval Stanislav Kvída ml.

Slušné vybavení

Beřkovští dobrovolníci jsou pro boj s ohněm a ostatními pohromami vybaveni také čtveřicí dýchacích přístrojů, motorovou stříkačkou PS12, elektrocentrálou, plovoucím i přenosným čerpadlem a motorovou pilou. U dopravních nehod mohou využít také hydraulické nůžky. „Máme deset zásahových obleků a pracovní i vycházkové stejnokroje. Myslím, že naše jednotka je co do vybavenosti a funkčnosti na velmi dobré úrovni, za což patří dík všem členům a zároveň obecnímu zastupitelstvu v čele s paní starostkou Danuší Smolovou, za jejich přízeň a finanční prostředky, které nám poskytují,“ přípomněl velitel jednotky.

Poničená zbrojnice

Zbrojnici hasičům poničila před sedmi lety velká voda, která obec ničivě zasáhla. „Požádali jsme o pomoc obec, která nechala postavit zbrojnici novou. Ta byla slavnostně otevřena před třemi lety,“ uvedl Kvída s tím, že údržba zbrojnice i techniky se provádí pravidelně pomocí členských brigád.

Bohatá kultura

Hasiči z Dolních Beřkovic se vedle zásahů věnují také kultuře v obci. „Každý rok pořádáme hasičký bál, stavíme i kácíme májku a pálíme čarodějnice,“ podotkl velitel. Pro děti hasiči připravují mikulášskou nadílku, kdy do ulic vyrážejí převlečení za Mikuláše, čerty a anděly se speciálním vozem vlastní výroby – Trabant cabrio.

Sedm let poté. Tak hasiči pojmenovali tradiční letní zábavu, kterou pořádají od povodní na místním hřišti. „Už druhý rok spolupracujeme s nadací La Sophia Ivety Blanarovičové, která si v obci pronajala zámek, v jehož parku pořádá koncerty. My při nich dohlížíme na organizaci a bezpečnost,“ dodal Kvída.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.