Před čtyřiaosmdesáti lety měli kokořínští požárníci šestnáct aktivních a dvacet přispívajících členů.

Historie hasičů je neznámá

Podle jednatelky dobrovolníků z Kokořína Ludmily Slívové se nedochovaly téměř žádné historické informace z dřívější činnosti sboru. V současné době má sbor hasičů z vesnice nedaleko známého hradu Kokořína devětadvacet členů, mezi kterými je dokonce i sedm žen.

O mládež je ve sboru nouze

Výjezdová jednotka hasičů z Kokořína má devět pohotových mužů, jejichž věkový průměr je pětatřicet let. „K většímu omlazení jednotky jen tak nedojde, mládež se do sboru totiž příliš nehrne,“ poznamenala Slívová a doplnila, že nejmladšímu hasiči je dvaadvacet let.

Kokořínští dobráci k zásahům ze své zbrojnice vyjíždějí skříňovou Avií A 31 osazenou požární stříkačkou PPS 12.

Hasiči vyjíždějí skříňovou avií

„Vzhledem k tomu, že je naše jednotka zařazena do páté kategorie jednotek požární ochrany, býváme k zásahům přivoláváni spíš jako záloha,“ připomněla jednatelka hasičů.

V případě potřeby kokořínští hasiči vyjíždějí také do dalších čtyř obcí, které spadají pod správu Obecního úřadu v Kokoříně. „Vedle Kokořína sloužíme jako požární ochrana ještě pro Janovu Ves, Kokořínský Důl, Truskavnu, Březinku a Šemánovice,“ vysvětlila Slívová.

Hasiči se pravidelně scházejí na členských brigádách, při kterých udržují hasičskou techniku i zbrojnici.

Pět set hodin brigád každý rok

„Parta hasičských nadšenců odpracuje ročně kolem pěti set brigádnických hodin. „Před nedávnem jsme ve zbrojnici zrekonstuovali místnost, ve které každý měsíc zasedá výbor sboru,“ poznamenala Slívová.

Hasiči staví májku a baví děti

Kokořínští hasiči se podílejí také na kulturním dění v obci. „Každý rok stavíme májku, pálíme čarodějnice a s obecním úřadem spolupracujeme na dětském dni,“ podotkla jednatelka hasičů.

Pod taktovkou hasičů se tradičně koná i červencová taneční zábava pod širým nebem. „Letos bychom pro děti chtěli uspořádat drakiádu a v zimě karneval na ledě,“ řekla Slívová.

Jezdí na poznávací výlety

Sbor také občas pro své členy i širokou veřejnost připravuje poznávací výlety. Před nedávnem navštívili například zámek a pivovar ve Velkém Březně, loni se byli podívat na setkání hasičů a jejich techniky Pyrocar 08 v Přibyslavi. Podle Slívové se tyto výlety setkávají s naprostým nezájmem širší veřejnosti. „Na výlety jezdí jen hrstka našich členů s rodinnými příslušníky,“ doplnila.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE