V době, kdy byly Mlazice ještě samostatnou vesnicí, vzdálenou od Mělníka tři kilometry, několik místních lidí založilo hasičský dobrovolný sbor. Psal se rok 1891.

Za vznikem mlazických hasičů stál strach z požárů, v jejichž ničivých spárech mohl skončit kterýkoli z téměř tří set tehdejších domů.

V čele požárníků stál předseda Antonín Jansa, prvním velitelem byl Václav Šámal. Vedle osmadvaceti aktivních hasičů měl sbor i dvanáct přispívajících členů. V historických záznamech je také zmínka o vybavení hasičů z Mlazic. Ti ve svých začátcích vlastnili čtyřiadvacet výstrojí, stříkačku, dva žebříky, sto dvacet metrů hadic a čtyři svítilny.

V současné době má sbor dobrovolných hasičů v mělnické části Mlazice šestadvacet členů, mezi nimiž je devět žen. Podle nynějšího starosty mlazických dobrovolníků Milana Vágnera tvoří osm hasičů zásahové družstvo, které je součástí zásahové jednotky města Mělníka - společně s družstvy z Blat, Vehlovic a Chloumku.

Výjezdové družstvo mlazických dobráků do terénu vyjíždí průměrně pětadvacetkrát ročně. „Mezi zásahy převažují likvidace lesních a travnatých požárů, ale zasahujeme například i u požárů budov, aut nebo při likvidaci následků živelných pohrom,“ uvedl Vágner a dodal, že se hasiči účastní i různých námětových cvičení.

K zásahům vyjíždí v průměru šest hasičů s cisternou CAS 32 osazenou na podvozku Tatry 815. Tu hasiči získali od města. Z vlastních zdrojů si ale pořídili dodávku Fiat Ducato.

„Vozidlo máme vybavené technikou pro zřízení čerpací stanice na doplňování cisteren vodou z přírodních zdrojů. Vůz nám už ale pomalu dosluhuje,“ poznamenal hasič.

Mlazičtí dobrovolníci také doufají, že postupem času získají techniku proti povodním, která by v zátopové oblasti, kterou Mlazice jsou, neměla chybět.

„V rámci prevence pořádáme zejména pro malé děti den otevřených dveří. Na tuto akci zveme i policisty s jejich technikou, kterou si společně s tou naší mohou návštěvníci prohlédnout,“ vysvětlil starosta mlazických hasičů a dodal, že pro děti jsou vždy připraveny soutěže se zaměřením na zdolávání požárů.

Hasiči pro mlazické děti pořádají také tradiční Mikulášskou nadílku.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE