Kolik mužů stálo u zrodu dobrovolníků z Konětop však není známo, zápisy o vzniku se nedochovaly. Kronika Konětop z roku 1921 ale uvádí, že sbor měl v té době sedmnáct členů.

Němci při úprku obec vypálili

Podle současného starosty sboru Jaroslava Bartůňka byl pro obec vůbec nejhorší požár 8. května 1945, kdy německá armáda podpálila osmačtyřicet domů a dvaačtyřicet zemědělských stavení. Němci se tak při odchodu pomstili tamním partyzánům. „Ruční stříkačku, kterou sbor v té době vlastnil, vojáci poškodili. K požárů nepustili ani hasiče z okolí. Na hasiče ze sousedních Dřís dokonce několikrát vystřelili,“ uvedl Bartůněk s tím, že požár byl jeden z největších v historii tehdejšího okresu Brandýs nad Labem.

Skříkačku tahaly traktory

Dva roky po druhé světové válce měli konětopští hasiči k dispozici motorovou stříkačku, kterou hasiči k požárům přepravovali většinou traktory zemědělského družstva.

V současné době má sbor dobrovolných hasičů v Konětopech čtyřiadevadesát členů, z nichž je jedna třetina žen.

Zásahová jednotka, kterou spravuje obec, čítá deset hasičů, kteří k požárům vyjíždějí skříňovou avií. Požární stříkačky mají hasiči tři, dvě dvanáctky a jednu osmičku. „K dispozici máme také jedno plovoucí a jedno ponorné čerpadlo a elektrocentrálu. Celá jednotka je dobře vybavena i co se týče výstroje,“ poznamenal Jaroslav Bartůněk.

Čerpání vody a požáry lesa

Výjezdovka konětopských dobráků se řadí do páté skupiny jednotek požární ochrany. „V loňském roce jsme se zúčastnili osmi zásahů, kdy šlo především o požáry lesa,“ poznamenal hasič.

Letos už hasiči mají na kontě čtyři zásahy. Nejdříve čerpali vodu ze zaplavených sklepů po přívalových deštích a potom sklep zatopený prasklým vodovodním potrubím. „Do zásahů se počítá i doplňování cisteren profesionálních hasičů z přírodních zdrojů vody,“ připomněl starosta hasičů.

V soutěžích jsou úspěšní

Konětopští hasiči i hasičky se každým rokem účastní několika soutěží v požárním sportu. „Naše družstva mužů a žen jsou se svými výsledky vždy v popředí, což dokazuje i bohatá sbírka pohárů za přední místa,“ prohlásil Bartůněk.

Sbor hasičů z Konětop pořádá soutěž v požárním útoku vždy první sobotu v září. „Jsou to memoriály mladých členů, kteří už nejsou mezi námi,“ doplnil hasič.

Kulturní dění v obci jim není cizí

Hasiči se nevyhýbají ani kultuře ve vesnici. Každým rokem pořádají hasičský ples a ve spolupráci s obecním úřadem se na konci prázdnin podílejí na zábavné akci pro děti.

„Několik let děláme sběry železného šrotu a vloni jsme obnovili zájezdy po památkách pro členy sboru,“ uzavřel Bartůněk.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.