Historie sboru

Sbor byl založen na ustavující schůzi 28. července 1878. Tehdy stál v čele požárníků Václav Klášterský a prvním velitelem byl Josef Urban. O členství ve sboru projevilo zájem 130 místních obyvatel.

Vybavení v začátcích

V době, kdy byl sbor ještě v plenkách, byl na tehdejší poměry velmi dobře vybaven. V dochované kronice je psáno, že sbor zakoupil výzbroj a oděv pro sedmatřicet mužů, deset žebříků, střešní háky a další vybavení. K požárům pohotoví muži jezdili čtyřkolovou pumpovací stříkačkou, za níž táhly dvoukolák se zásobou hadic a hasičských košíků na vodu.

Současnost

Nyní má sbor kosteleckých hasičů devětadvacet členů, z nichž je třetina žen. Podle velitele výjezdové jednotky Radima Zurynka má jednotka šestnáct členů ve věku od dvaadvaceti do pětašedesáti let. „V integrovaném záchranném systému jsme zařazeni do kategorie JPO III s působností mimo obec,“ uvedl velitel s tím, že hasiči vyjíždějí až k dvacítce zásahů ročně.

Kostelečtí dobrovolníci vyjíždějí k požárům, ale zasahují i jako technická pomoc. Největšími událostmi, na kterých se aktivně podíleli byly povodně v letech 2002 a 2006. „Technické zásahy bývají čím dál častější než asistence a zásahy u požárů,“ konstatoval Zurynek.

Cisterny a skříň

Místo koní, jak tomu bylo v počátcích, pohánějí kostelecké stříkačky silné naftové motory. Dobráci z Kostelce do terénu vyjíždí dvěmi cisternami na podvozku Škoda 706, známý jako „trambus“ a Tatra 148. Požární mužstvo, motorovou stříkačku PPS 12 a ostatní nářadí hasiči převáží ve třicítce avii.
Ze slov Radima Zurynka je zřejmé, že obec se o svou výjezdovou jednotku zodpovědně stará. „Nejdůležitější vybavení k naší činnosti máme,“ podotkl Zurynek.

Akce pro děti

Soutěží v požárním sportu se kostelečtí neúčastní, zato se však věnují kultuře ve městě. „Pravidelně pořádáme Dětský den a rozloučení s prázdninami Ahóóój prázdniny. Každoročně se také účastníme Setkání Kostelců,“ připomněl velitel kosteleckých hasičů.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.