„Hasičský sbor fungoval i během druhé světové války, kdy tato činnost byly zakázána. I když hasiči nemohli oficiálně vykonávat činnost, tak jak by chtěli, pomáhali alespoň s úklidem a zvelebováním obce,“ říká současný starosta sboru lobkovických hasičů Ladislav Milčínský s tím, že díky snaze oněch obětavých požárníků sbor žije dodnes.

Hasiči z Lobkovic poměřují své síly s požáry a různými živelnými pohromami už třiaosmdesát let. Dvanáct odvážných mužů založilo dobrovolný hasičský sbor na vesnici v roce 1927. Už od svých prvopočátků jezdili zachraňovat životy a majetek lidí americkým vozem značky chevrolet, na jehož koupi se z velké části podíleli sami zakladatelé.

V současnosti je v Lobkovicích, které jsou součástí Neratovic pětašedesát dobrovolných hasičů, z nichž je dvaapadesát mužů a třináct žen.

Výjezdová jednotka lobkovických hasičů je zařazena do třetí kategorie jednotek pořární ochrany a je spravována neratovickým městským úřadem.

„V jednotce sboru dobrovolných hasičů je deset členů sboru, kteří jsou ve věkovém rozpětí dvaadvacet až šedesát let,“ poznamenal Milčínský a dodal, že hasiči do terénu vyjíždí průměrně patnáctkrát ročně. „Ze zásahů převažují zejména požáry, ale vyjíždíme i k technickým zásahům nebo na likvidaci následků živelných pohrom,“ připomněl starosta lobkovických dobráků s tím, že jednotka je několikrát v roce povolána k záloze neratovických profesionálů.

Desítka vyzbrojených dobrovolníků s jasným posláním do akce vyráží cisernovým automobilem Škoda 706 RTHP lidově známým pod názvem „trambus“. „Jednotka má k dispozici také čerpadla PS 8 a PS 12. Dále máme ve vybavení dýchací techniku, motorovou pilu a nafukovací člun pro šet lidí,“ vysvětlil Ladislav Milčínský.

Ten také uvedl, že hasičskou zbrojnici i techniku dobrovolníci udržují během členských brigád. Dvě stovky brigádnických hodin vloni odpracovali nejen hasiči z výjezdové jednotky, ale i aktivní členové sboru.

Jedním z největších přání lobkovických hasičů je nová cisterna, která by nahradila stařičkou škodovku. Hasiči tak doufají, že se jednoho dne poštěstí a ve zbrojnici bude stát nový vůz.

Soutěžní družstvo lobkovických dobráků z nedostatku času zaniklo, ale i tak se členové jednotky pravidělně účastní několika soutěží. „Jezdí se na Memorial záchranářů z Manhattanu do Liberce, kde naši členové obsadili čtvrté a šesté místo z celkového počtu třiadvaceti startovních dvojic. Další soutěží je Výstup na domažlickou věž,“ konstatoval Milčínský.

Podle starosty sboru lobkovická mládež o hasičinu příliš zájem nemá. „O mládež se snažíme usilovat, ale v dnešní době je to opravdu nelehký úkol,“ podotkl hasič.

Hasiči v neratovických Lobkovicích se nebrání ani kulturnímu dětí ve své městské části, kde pořádají většinu z konaných akcí právě oni. „Za zmínku stojí již tradiční hasičský ples, dětský karneval či staročeské máje s májovou zábavou. Zajišťujeme také mikulášskou nadílku a postavení vánočního stromu,“ popsal akce, které se konají pod taktovkou hasičů Ladislav Milčínský.