Čtyřkolku Can-Am Traxter HD10 pohání vodou chlazený čtyřtaktní dvouválec o objemu 976 kubických centimetrů s výkonem 61 kW. „Samozřejmostí je nejen volitelný pohon na všechna kola, ale i rozpojitelný zadní diferenciál a uzávěrka předního diferenciálu. Čtyřkolka vyniká vysokou rychlostí, která činí 101 km/h, a současně je velmi hbitá v těžkém terénu. Mezi další přednosti patří nadstandardní bezpečnostní vybavení, jako jsou tříbodové bezpečnostní pásy, systém ABS, posilovač řízení, intuitivní a pohodlný kokpit,“ popsal šéf mělnických hasičů Jaroslav Gabriel.

Stroj uveze vybavení o hmotnosti bezmála 600 kilogramů a přívěs těžký 1134 kilogramů. O svépomocné vyproštění za hranicí možností samotného stroje se postará lanový naviják s tažnou silou 2 041 kilogramů.

Čtyřkolka je určena k záchraně osob ve volitelné kombinaci s lezeckým přívěsem nebo k hašení požárů spolu s přívěsem pro hašení lesních požárů. „Nejčastěji bude patrně využívána ve složitém terénu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Využití najde i pro transport vybavení u událostí na velké ploše, případně jako průzkumné vozidlo pro velitele zásahu,“ doplnil Gabriel.

Výcvik v terénu

Než bude nové vozidlo dáno „do zásahu“, organizoval mělnický územní odbor v první polovině června teoretický a praktický výcvik pod vedením územního instruktora pro jízdu v terénu. V teoretické části byl kladen důraz na správné a bezpečné ovládání vozidla.

| Video: Youtube

„V praktické části si hasiči, strojníci, velitelé všech tří směn a územní řídící důstojníci vyzkoušeli jízdní vlastnosti na uzavřené asfaltové komunikaci v katastru obce Nebužely. Pak následovala u obce Střemy jízda v terénu. Šlo především o přejezdy nerovností, vysoké boční i podélné náklony a řešení technických problémů, které mohou při zásahu nastat,“ dodal Gabriel.