O mlékojedského bejka a krávu. Tak se jmenuje populární soutěž, kterou na začátku léta pořádají dobrovolní hasiči v Mlékojedech jako součást akce Vítání prázdnin.
Mlékojedský sbor dobrovolných hasičů je jedním z nejmladších sborů na Mělnicku. Byl založen v roce 1943, v době druhé světové války, čtyřmi mlékojedskými rodáky. Ti se také zasloužili o první požární stříkačku.
V současné době je v hasičském sboru třiatřicet hasičů, z nichž je složeno devítičlenné zásahové družstvo. „Jednotka sboru dobrovolných hasičů byla před šesti lety sloučena s jednotkou v Neratovicích a Lobkovicích, takže nyní spadáme pod město Neratovice,“ sdělil Deníku starosta mlékojedských hasičů Stanislav Rajský a dodal, že jejich družstvo se ročně účastní průměrně sedmi zásahů. „Jedná se většinou o požáry a technickou pomoc,“ poznamenal Rajský.
Podle starosty je nejdůležitější článek potřebný k výjezdu strojník, což je jinými slovy řidič cisterny. Těch je prý ale nedostatek.
Dobrovolníci z Mlékojed ještě nedávno do terénu vyjížděli stařičkou východoněmeckou ifou. „Vozidlo nemělo nádrž na vodu, ale zato mělo výkonné čerpadlo, které nám vydatně pomohlo při čerpání vody při povodních,“ uvedl hasič a dodal, že družstvo už dva roky k požárům a dalším pohromám vyráží trambusem Škoda 706 s tří a půl kubíkovou cisternou. Ten už ale také leccos pamatuje, narodil se totiž už v roce 1976 v československé liazce, kde se vozy montovaly.
„Cisternu jsme získali v armádních barvách, takže se musela kompletně přelakovat a projít nutnými úpravami, s čímž nám vypomohli naši kolegové z Neratovic. Za to jim patří velký dík,“ připomněl Rajský a dodal, že mlékojedští hasiči vlastní vedle cisterny i přívěsnou požární stříkačku PPS 12.
Soutěží v požárním sportu se hasiči z malé vesnice nedaleko Neratovic už několik let neúčastní. „Minulý rok jsme se jen zúčastnili netradiční soutěže neratovických hasičů, která se konala na výročí jejich založení,“ vysvětlil starosta dobráků.
Doménou hasičů je pořádání kulturních akcí ve vsi. „Začínáme oblíbenými čarodějnicemi, potom jsou to staročeské máje. Na večerní májové veselici se sejde většina místních lidí. Na začátku léta pořádáme akci Vítání prázdnin, kdy se malí nezbedové vyřádí na spoustě soutěží. Vyzkouší si vodní dělo a zaskákají na skákacím hradě,“ podotkl hasič.