Auto do auta – a pak auto z auta na auto. To jsou slova, jimiž popsal nehodu, která se odehrála v polovině července na Příbramsku: na silnici I/4 u osady Životice. „Podle policie došlo k incidentu tak, že jedno osobní vozidlo přibrzdilo a další za ním jedoucí do něj lehce ťuklo. Bezpečnou vzdálenost nedodržel ani řidič nákladní soupravy převážející nové automobily. Po prudkém zabrzdění se uvolnilo auto v horním patře nad kabinou a převrátilo se na osobní vozidlo, ve kterém byla zraněna spolujezdkyně,“ shrnul Holomčík vývoj událostí. Frekventovaný hlavní tah, který je pokračováním dosud nedostavěné dálnice D4, zůstal po nehodě uzavřený. Příbramští hasiči museli nejen za pomoci jeřábu odstranit spadlé auto, ale také zasypávali uniklé provozní kapaliny.

Nehoda jako ježek v kleci

Hlavolamu známému jako ježek v kleci se podle Holomčíkových slov téměř podobal osobní automobil, který boural na Nymbursku: na vjezdu do obce Pátek řidič najel na stožár vysokého napětí, jehož konstrukce se kolem auta téměř omotala. Muž, který seděl za volantem, měl dvojnásobné štěstí: jednak vyvázl pouze s lehkým zraněním, jednak mu neublížily potrhané dráty, které byly pod napětím. Kvůli nim museli i hasiči ze stanice v Poděbradech počkat s vyprošťováním, než energetici odpojí přívod elektřiny.

Pro změnu s vodou se neúspěšně utkal řidič, který chtěl v polovině září překonat brod u Srbova mlýna poblíž obce Ctiboř na Benešovsku. Jenže: Blanice měla po deštích podstatně větší průtok než obvykle. Proud auto strhl do koryta, kde zůstalo zaklíněné mezi kameny. „Hasiči ze stanice Vlašim nejprve dostali do bezpečí nezraněného řidiče – a poté pomocí navijáku z cisterny a traktoru, který se podařilo sehnat v okolí, vytáhli z vody i automobil,“ konstatoval Holomčík.

Po nehodě ještě trest za alkohol

Nedobře skončily dvě ženy, které se před jízdou napily alkoholu – a dopadlo to tak, že si tyto zásahy budou hasiči dlouho pamatovat. V polovině prosince mladá řidička v mělnické ulici Legionářů skončila v parku mezi stromy a náletovými dřevinami skoro tři metry pod úrovní vozovky; vyvázla bez vážnější újmy. Hasiči se na místě starali nejen o auto, ale také odřezali nebezpečně trčící kusy poškozeného zábradlí.

Problémy nejen kvůli způsobeným škodám, ale také v souvislosti s výsledkem dechové zkoušky blížícím se jednomu promile má také řidička, která před Prahou tankovala na čerpací stanici u dálnice D8. Vyjela od stojanu, vyrazila automatické dveře prodejny – a zastavila až u pultu s kávou. „Ani ona se nezranila,“ poznamenal Holomčík, podle jehož slov zajistit auto proti požáru a pak ho vyprostit přijeli hasiči z Neratovic i podniková jednotka AERO Vodochody AEROSPACE.