Ideálním místem společného nácviku různých způsobů záchrany osoby, pod kterou se probořil tenký led, bylo pro příslušníky ze stanic Kralupy nad Vltavou a Neratovice zamrzlé jezero ve Vojkovicích, kde se v průběhu minulých dnů postupně vystřídali příslušníci všech tří směn. Hasiči tak měli možnost vyzkoušet si nejrůznější technické prostředky, které mají na svých stanicích nebo přímo v zásahových vozidlech k dispozici.

"Nejčastěji se při záchraně osob z probořeného ledu používají buď jednoduché prostředky, jako jsou například bodce, házecí pytlíky a hadice, nebo třeba i lehké nastavovací žebříky, vyprošťovací desky a paddleboardy. Jinou variantou pro pohyb na slabém ledu je použití nafukovacího člunu," uvedl ředitel  mělnických hasičů Jaroslav Gabriel.

Kvůli zajištění akceschopnosti proběhl obdobný výcvik centrální mělnické stanice samostatně, a sice na zamrzlé ploše slepého ramena Labe, kam první směna vyrazila ve středu. V pátek jela poslední ze směn vyzkoušet některé ze zamrzlých jezer rozsáhlé pískovny Baraba, která se nachází u obce Vliněves na opačném břehu proti mělnickému přístavu.

"Hasiči upozorňují, že pohyb na většině zamrzlých vodních hladin je stále ještě nebezpečný, navíc se v následujících dnech bude oteplovat," zdůraznil ředitel. 

| Video: Youtube