Fiktivní požár nahlásil majitel stavebnin Milan Slezák na tísňovou linku a doufal, že cisterny brzy dorazí.

Houkající Mercedes Atego neratovických profesionálů se za bránu stavebnin přiřítil devět minut po nahlášení, což je podle Slezáka slušný čas. Další čtyři cisternové vozy přijely vzápětí.

„Po této zkušenosti se nebojím, že by se mohlo něco stát. Vím, že když zavolám na tísňovou linku, hasiči dorazí opravdu během několika minut,“ řekl pro Deník majitel stavebnin, který za jedinou nevýhodu považuje železniční přejezdy na všech příjezdových cestách, což by mohlo hasiče v případě skutečného zásahu zbrzdit.

Profesionální hasiči se hned po příjezdu pustili do práce. Velitel zásahu Stanislav Chvojka uvedl, že bylo nutné požár hasit vysokotlakou vodou s příměsí hasicí pěny.

„Protože byly žárem ohroženy tlakové lahve, jednotka dobrovolných hasičů z Libiše provedla jejich zchlazení proudem vody. Neratovičtí dobrovolní hasiči pak před požárem chránili administrativní budovu,“ popsal průběh zásahu Chvojka a dodal, že součástí cvičení bylo i prověření uličního hydrantu, z něhož by hasiči v případě potřeby čerpali vodu.

Cílem taktického cvičení hasičů byla podle velitele neratovické stanice Petra Nicka zkouška nahlášení požáru personálem prodejny, nácvik spolupráce hasičských jednotek a prověření příjezdových tras. „Účelem bylo také zdokonalení činnosti velitele zásahu při nasazení jednotek a seznámení s areálem společnosti,“ doplnil Nicek.

Jiří Říha