Hájit a chránit majetek a především životy spoluobčanů. To bylo hlavním cílem jednadvaceti tuhaňských mužů, kteří se v létě roku 1895 sešli, aby svými podpisy stvrdili založení požárního sboru v obci.
Prvním starostou dobrovolného hasičského sboru v Tuhani byl Václav Urban, velitelem se stal Václav Procházka. Ještě v roce založení hasiči poměřili své síly i možnosti s plameny, které zachvátily stoh obilí.
V dobových záznamech stojí, že prvním pomocníkem tuhaňských hasičů byla ruční přenosná stříkačka. Tu postupem času nahradila čtyřkolová ruční pumpa tažená koňským potahem.
Výrazné ulehčení hasičské práce s sebou přinesla první motorová stříkačka PPS 8 poháněná německým motorem DKW. Ta je podle současného starosty sboru Františka Dvořáka stále funkční. „Stříkačka byla kompletně přestavěna v šedesátých letech, a je tak použitelná dodnes,“ uvedl Dvořák a dodal, že sbor v sedmdesátých letech získal výkonnější motorovou stříkačku PPS 12. „Později jsme si z vlastních prostředků pořídili další stříkačku stejného typu, kterou naši členové upravili na soutěžní,“ připomněl starosta.
Než hasiči na začátku padesátých let zakoupili první automobil Praga RN–A, stříkačku tahali za traktorem. V polovině padesátých let jezdili dokonce polopásovým německým vozem ze druhé světové války, kterému se lidově říkalo hakl.
Další změnu k lepšímu přinesl mercedes s vlastním čerpadlem a následně Tatra 805. „Před čtyřmi lety nám obecní úřad koupil Avii A30, kterou v současnosti používáme,“ řekl Dvořák.
Vedle avie a dvou stříkaček PPS 12 a PPS 8 vlastní dobráci z Tuhaně také přenosné čerpadlo Honda a laminátový člun.
„V závěru loňského roku jsme zakoupili vozidlovou radiostanici. Do té doby jsme se s operačním střediskem dorozumívali telefonicky,“ vysvětlil velitel výjezdové jednotky Stanislav Chvojka. Velkým snem jednotky je cisterna, o jejímž zakoupení hasiči jednají s obecním zastupitelstvem.
Sbor tuhaňských hasičů má dnes osmdesát členů, sedmnáct z nich podle Chvojky působí v jednotce. „Nejstarší člen jednotky letos oslaví šedesátiny a nejmladší devatenáctiny,“ poznamenal Chvojka. K zásahům, kterých je ročně v průměru šest, vyjíždí běžně pět hasičů.
Hasiči za poslední léta vyráželi do terénu nejčastěji v roce 2006, kdy Mělnicko postihly povodně.
„Čtyřikrát jsme čerpali vodu a jednou zachraňovali lidi i zvířata, vyjížděli jsme ještě k dalším osmi zásahům. Poté, co jsme dokončili práci v Tuhani, nabídli jsme pomoc sousední obci Kly, kde jsme dva dny stavěli hráze z pytlů s pískem,“ popsal zásahy velitel.
Radost dělá dobrovolným hasičům mládež. „Loni naše družstva, mladší i starší, obsadila první místo v okresním kole celoroční hry Plamen a starší družstvo reprezentovalo okres Mělník v krajské soutěži v Čelákovicích. Velké úspěchy měli i jednotliví členové hasičské mládeže, kteří si přivezli mnoho medailí,“ pochválil mladé hasiče starosta sboru.
Bez úspěchů není ani družstvo mužů, které v okresním kole požárního sportu skončilo na druhém místě. Závodů se zúčastnilo i nově složené družstvo žen.
