Jeden mrtvý, dva vážně zranění a dalších šest lehce zraněných lidí. K tomu obrovské množství chemikálií v budově, kde vybuchla nelegální drogová laboratoř. To bylo námětem taktického cvičení, kterého se ve středu účastnili středočeští hasiči.

K opuštěnému zemědělskému objektu poblíž obce Staré Ouholice jako první přijela jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Veltrusy v počtu čtyř hasičů. Velitel jednotky potvrdil, že se uvnitř nachází lidé a z části budovy stoupá dým. Hasiči okamžitě se zavodněným vodním proudem zahájili záchranné práce. Jakmile vstoupili do budovy, ozval se druhý výbuch a všichni byli zasaženi tlakovou vlnou a letícími předměty.

„Když na místo přijeli profesionální hasiči z Kralup nad Vltavou, viděli hlídku policie, která právě zatýkala osoby, které se snažili z místa výbuchu utéci a kteří u sebe měli větší množství omamných látek. Od policistů dostali informaci, že se pravděpodobně jedná o nelegální drogovou laboratoř. Před vstupem leželi dva zranění hasiči a další dva byli někde uvnitř budovy. Existovalo reálné podezření, že se v budově vyskytují chemikálie, proto velitel zásahu nařídil vybudování provizorní dekontaminace a vyslal průzkumnou skupinu v protichemickém obleku,“ popsal mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

| Video: Youtube

Hasiči zjistili, že na místě je celkem devět zraněných osob a velké množství chemikálií jako červený fosfor, hydroxid sodný, toluen a další.

Po příjezdu dalších jednotek na místě vzniklo dekontaminační stanoviště a byl zřízen štáb velitele zásahu. Na místo byla povolána Chemická laboratoř Kamenice.

„Jelikož byli všichni zranění potřísněni chemikáliemi, bylo nutné je nejdříve dekontaminovat a teprve potom mohli být transportováni na shromaždiště raněných, které zřídila zdravotnická záchranná služba. Kdyby nedošlo k prvotní dekontaminaci mohlo by dojít k ohrožení zdravotníků,“ doplnil Sýkora tím, že výbuch si nakonec vyžádal jednu oběť a dva těžce zraněné, dalších šest lidí utrpělo zranění, které záchranáři ošetřili.

„A kdyby se nejednalo o taktické cvičení, byli by převezeni do zdravotnických zařízení v okolí. Takto mohli všichni figuranti vstát a zúčastnit se společného vyhodnocení,“ dodal Sýkora.

close Výbuch v zemědělském objektu byl námětem taktického cvičení info Zdroj: HZS Středočeského kraje zoom_in Výbuch v zemědělském objektu byl námětem taktického cvičení

Cílem cvičení, které bylo ukončeno ve 12 hodin a 21 minut, bylo ověřit jak zásahovou činnost, tak především součinnost všech základních složek IZS na všech úrovních. Taktické cvičení je plánováno dopředu a všechny složky o něm vědí, přesto je důležitou součástí, zejména k ověření jednotlivých postupů a činností na místě zásahu a zejména ověření spolupráce mezi jednotlivými složkami.