Má k tomu všechny předpoklady. Nástavba Bronto F42RPX Sky lift na podvozku Scania P440 dosáhne do výšky 42 metrů a umožňuje přímé hašení z koše, připomněl Pavel Kaidl z centrály skupiny ORLEN Unipetrol, k níž Spolana náleží. Koš má navíc jako nadstandardní výbavu dálkově ovládanou termokameru pro zjišťování skrytých ohnisek hoření. Hodí se však i pro zásahy jiného charakteru; nikoli jen při likvidaci požárů. Nechybí třeba transportní systém s uchycením nosítek tradičně používaných zdravotnickými záchranáři, takže v případě pomoci zraněné osobě není nutná manipulace spojená s překládáním.

Zdroj: Youtube

Velitel podnikových hasičů ve Spolaně Martin Tomi připomněl, že loni jeho tým pomáhal hasit 17 požárů, dále asistoval na 30 místech úniku nebezpečných látek či se patnáctkrát zapojil do záchrany osob nebo zvířat. „Realizovali jsme 299 technických pomocí a 436 asistencí při požárně nebezpečných pracích,“ uvedl dále Tomi. Přičemž zmínil i 17 výjezdů, z nichž se nakonec vyklubal planý poplach.

Dosavadní třicet let stará hasičská plošina Tatra T815 sice podle velitelových slov sloužila dobře, ale málo platné: pokrok spěje kupředu. „Již je za horizontem dnešních standardů techniky u profesionálních jednotek,“ osvětlil Tomi důvody nákupu. S tím, že kromě této plošiny mají hasiči chemičky k dispozici ještě 11 zásahových vozidel. Jednatel Spolany Piotr Kearney se pochlubil, že už loni firma koupila dvě velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky; také na podvozcích Scania. „Investice do obnovy naší hasičské techniky tak loni dosáhly částky 18,5 milionu korun, letos pak dalších 17 milionů,“ poznamenal.