Už před oficiálním založením sboru měli Vtelenští stříkačku taženou koněm, ve vesnici totiž docházelo k častým požárům dřevěných usedlostí.

Hasičská tradice je dlouhá

K oficiálnímu vzniku sboru požárníků v Mělnickém Vtelně došlo v červenci roku 1874. Se založením hasičského sboru se podstatně zlepšila úroveň požární ochrany v obci i přesto, že jejich vybavení nebylo nijak technicky vyspělé. Pumpovací stříkačka však byla vydatným pomocníkem při hašení požárů.

Použití koněm tažené stříkačky bylo pomalé, hasiči její nádrž museli naplnit vodou pomocí konopných košíků. Teprve potom se s pomocí velkých pák mohlo začít stříkat.

Sbor se celá léta účastnil pravidelných cvičení, vedl zápisové knihy a staral se o techniku. Vtelenští požárníci zakládali samaritánské skupiny, které pomáhaly zdravotně postiženým.

V letošním roce by Sbor dobrovolných hasičů v Mělnickém Vtelně oslavil 135 let od svého založení. Žádné oslavy se však nekonají, činný hasičský spolek totiž přestal před devíti lety v obci fungovat.

Vesnici zůstala jen zásahová jednotka

Obci zůstala jen zásahová jednotka, která je složena z dvanácti bývalých členů sboru. Podle velitele jednotky vtelenských hasičů Josefa Bednáře se hasiči před lety snažili tradici sboru obnovit. „Podařilo se nám tehdy iniciovat schůzi, kde jsme se sešli s dlouholetými členy sboru, ani tato schůze však nepomohla vybudit sbor k činnosti,“ uvedl Bednář.

Výjezdová jednotka přitom nemohla pracovat naplno. „Technika byla kvůli několiletému chátrání ve špatném stavu. Zbrojnice se také několik let vůbec neudržovala a nevybavovala,“ vysvětlil velitel jednotky s tím, že už druhý rok hasiči pracují na obnovení akceschopnosti jednotky.

Zásahovka se probouzí k životu

V posledních několika letech získali dobrovolníci z Mělnického Vtelna peníze z rozpočtu obce na pořízení zásahových obleků, cisternu na podvozku Škoda 706 vybavili novými majáky a techiku uvedli do provozuschopného stavu.

„Postupně se snažíme nakupovat další vybavení a školíme členy jednotky. Vše děláme tak, jak nám to rozpočet obce dovolí,“ připomněl velitel jednotky, která vyjíždí průměrně k osmi zásahům ročně, převážně požárům.

Hasiči se znovu věnují dětem

Loni se vtelenští dobráci začali znovu věnovat mládeži. „Bohužel jsme bez sboru nuceni kroužek dětí vést pod tělocvičnou jednotou Sokol, zejména kvůli pojištění a podobným formalitám. Tyto aktivity jsou velmi důležité, protože udržet děti u hasičiny je zásadní pro jejich budoucí zájem o práci v jednotce,“ konstatoval hasič s tím, že v kroužku je patnáct dětí ve věku od šesti do čtrnácti let.

„Pracujeme na obnovení hasičského sboru, doufám, že se nám to brzy podaří,“ poznamenal Bednář a dodal, že až bude družstvo zaregistrováno u Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, dobrovolní hasiči se budou moci účastnit i soutěží v požárním sportu.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE