Klání, které středočeští hasiči pořádají ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, se koná po dva dny; od pondělí 9. do úterka 10. září. A hned z kraje nabídne zájemcům o práci hasičů podívanou na to, jak to vypadá na místě zásahu, k němuž se v případě, že se jedná o ostrou akci, rozhodně takto blízkou nedostanou. Alespoň ne v případě, že sami nejsou pacienty. Pozvánkou na mělnické náměstí Míru jsou tři devítky: 9. 9. od 9 hodin. Přímo na tomto náměstí, kam jsou zváni zvědavci z řad široké veřejnosti, bude jedno z divácky atraktivních stanovišť.

Modelové situace, jež soutěžící budou řešit, se přitom velmi blíží skutečnému nasazení. Mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová uvedla, že každý tým zprvu dostane pouze několik základních informací o události – a teprve po příjezdu na místo budou jeho členové zjišťovat, oč se jedná a co přesně se stalo. Bleskově je pak třeba přijmout rozhodnutí, jak situaci co nejlépe vyřešit, aby pacientovi skutečně pomohli a něco nezanedbali, ale také aby mu přehnanou horlivostí před předáním záchranářům nezpůsobili další újmu. A protože jde o soutěž, to vše pod dohledem rozhodčích i časomíry, neúprosně hlídající stanovený limit.

„Soupeřit bude 14 čtyřčlenných soutěžních družstev, neboť každý kraj vysílá své zástupce,“ připomněla Fliegerová. S dodatkem, že 14 také bude stanovišť s připravenými úkoly připomínajícími případy, ke kterým hasiči běžně vyjíždějí. „Soutěž bude velmi náročná, a to především z důvodu, že probíhá nepřetržitě 14 hodin,“ připomněla mluvčí, že kromě trojice devítek se pojí se soutěží rovněž tři čtrnáctky.