Je to dáno především tím, že obec byla od počátku sedmnáctého století až do konce druhé světové války poněmčena, českých rodin v tehdejší obci Schelesen žilo jen pár. Po odsunutí německých obyvatel zpět do jejich vlasti se do Želíz přistěhovali Češi.

Je pravděpodobné, že už za německého osídlení v obci fungovali požárníci, žádné záznamy o tom se však nedochovaly.

Vznik hasičů v Želízech
Podle nynějšího kronikáře hasičů Vladimíra Jirkovského k založení českého Sboru dobrovolných hasičů v Želízích přistoupilo osmnáct občanů, kteří v polovině září roku 1945 sepsali zakládající listinu sboru. V čele hasičů stál tenkrát starosta Antonín Slánský a velitelem byl Josef Koutek.

„V prvním roce se sbor zaměřil především na přípravná cvičení. Zatím nevlastnil techniku a v té době v okolí ani nebyly žádné požáry,“ zjistil z dochovaných záznamů Jirkovský.

Do boje s ohněm se hasiči ze Želíz pustil v roce 1946, kdy za pomoci občanů uhasili dva lesní požáry u Zimoře.

První ženské družstvo

Dalším zajímavým mezníkem sboru je rok 1951, kdy bylo z devíti školáků založeno žákovské družstvo. To se spolu s ženským družstvem, které vzniklo o pár měsíců později, účastnilo hasičských soutěží.

„Želízské hasičky byly prvním ženským hasičským družstvem na okrese Mělník,“ připomněl kronikář a dodal, že ženy poprvé zasáhly při požáru domu v Malém Hubenově.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN - HLASUJTE ZDE

Početný sbor
V současné době má Sbor dobrovolných hasičů Želízy celkem 118 členů, z nichž je 79 mužů a 39 žen. Jednotka má podle velitele Milana Zajíčka dvacítku členů ve věku do třiceti let.

Hydranti vyhrávají

Želízy mají tři soutěžní družstva. První mužský A tým vznikl v roce 2001, mladší B tým mužů byl složen z mladíků, kteří do sboru přišli o dva roky déle.
Soutěží v požárním sportu se už tři roky aktivně účastní i družstvo složené z osmi děvčat ve věku od patnácti do sedmnácti let. „Říkáme jim Hydranti. Každoročně se zúčastňují deseti až patnácti soutěží, kde obsazují většinou první až třetí místa. Máme z nich velkou radost,“ dodal Zajíček.

Hlavně lesní požáry

Jednotka dobrovolníků zasahuje převážně u lesních požárů v okolí. „Letos jsme měli zatím devět výjezdů, z čehož byly dva vyvrácené stromy, jeden požár domu a šest požárů lesa,“ prohlásil Zajíček.

Loni hasiči vyjeli sedmnáctkrát a v roce 2007 měli přes třicet výjezdů, protože v okolí řádil žhář.

Velitel si váží rychlých výjezdů, které jsou téměř pravidlem. „Nevzpomínám si, že by první auto nevyjelo do pěti minut po přijetí hlášení,“ pochválil pohotovou jednotku Zajíček.

Gaze vystřídá Navara

K požárům hasiči vyjíždějí dvojicí cisteren na podvozku Škoda 706 „trambus“ s dlouhou kabinou a ruským terénním automobilem Gaz 69, který sbor vlastní už od konce šedesátých let. Nyní ho však vystřídá zánovní Nisan Navara.

Jednotka je podle velitele Milana Zajíčka kompletně vyzbrojena. „Máme velkou výhodu, že starostou obce je profesionální hasič z Mělníka Tomáš Bastl, který ví, co naše jednotka potřebuje a jaká výstroj je nejvhodnější,“ poznamenal Zajíček s tím, že obec hasiče hodně podporuje, za což jí patří velký dík.

Myslí i na kulturu
Sbor želízských hasičů každoročně pořádá několik kulturních akcí. „Každý rok připravujeme pálení čarodějnic, šestkrát do roka pořádáme taneční zábavu. Letos jsme měli druhý ročník plesu, který má obrovskou účast,“ řekl velitel hasičů.