Co vás přivedlo k nápadu stát se hokejovým rozhodčím?
Dříve jsem se hokeji věnoval aktivně. Hrál jsem za Dobříš, v juniorech za HC Příbram, kde jsem si vyzkoušel extraligu, a později jsem trénoval v druholigové Dukle Příbram. Jelikož jsme ale s několika dalšími spoluhráči nenašli herní uplatnění v dospělém hokeji, začali jsme pískat. Většina rozhodčích hokej dříve hrála a i já to považuji za důležité, protože díky dřívější průpravě dokážete lépe vnímat herní situace.

Jak tedy vaše kariéra začala?
Spolu s Petrem Lohrem, Hynkem a Silvestrem Bartošem jsme začínali na otevřeném stadionu v Dobříši, kde jsme celé víkendy rozhodovali místní turnaje. Postupem času jsme se dostali až do krajských soutěží. Okolo roku 1994 jsem si udělal licenci první třídy a začal jsem působit pod vedením Českého svazu ledního hokeje, zpočátku v juniorských soutěžích. Hned po roce jsem se posunul do druhé a první ligy, načež jsem se v roce 2000 dostal do extraligy.

Je těžké stát se sudím? A jak náročná cesta vede do extraligy?
Neřekl bych, že je to těžké, sudím se může stát každý. Základem je mít hokej rád a vzít na sebe zodpovědnost soudce, který spravedlivě posoudí nedovolené zákroky, které během utkání nastanou.Jak se hokejový sudí připravuje na sezonu? A jaké testy musí před jejím startem absolvovat?
Každý z nás si hlídá svou fyzickou kondici svědomitě po celý rok. Konec sezony neznamená, že bychom na sobě přestali pracovat. Já osobně se například zapojuji do seriálu závodů Brdman Adventure, jehož součástí jsou například triatlony či běžecké závody. Před každou sezonou absolvujeme testy, kde musíme za určitý čas odpovědět na daný počet otázek, týkajících se například výkladu jednotlivých pravidel, abychom je poté správně aplikovali. Dále nás čeká Cooperův test zaměřený na fyzickou kondici, v jehož rámci musíme do dvanácti minut zaběhnout stanovený minimální limit.

Co patří mezi nejdůležitější atributy pro kvalitní výkon?
Za prvé je to právě fyzická připravenost. Ovšem i když jste dobře fyzicky připravení, ještě to nezaručuje, že se v daných momentech budete rozhodovat vždy správně. Proto je také velmi důležitá psychická odolnost a letité praktické zkušenosti. Nesmíte podlehnout tlaku, ztratit sebevědomí, ale naopak se pokusit si zachovat chladnou hlavu a jednat přesně podle hokejových pravidel. Musíte se umět ve vteřině rozhodnout, abyste nikoho nepoškodil.

Komunikujete s hráči, trenéry, někdy to je docela žhavé. Co je v tomto ohledu nejdůležitější?
Vzájemný respekt jednoho k druhému. Existují dva typy hráčů. S některými se mluvit dá a s některými naopak příliš ne. Většinou jsou komunikativní hokejisté kapitány svých týmů. Odlišná je například komunikace s dorostencem od seniora, protože starší hráči na rozdíl od těch mladších vědí, kam si mohou dovolit zajít. Ovšem výjimky se najdou i mezi zkušenými harcovníky, a když si vzpomenu na své začátky, tak mě asi nejvíce vždy dovedl potrápit jinak výborný hokejista Ladislav Lubina. Ten mě dokázal vždy rozladit (úsměv). Naopak bych v respektu a slušné komunikaci vyzdvihl Františka Ptáčka, Jiřího Dopitu a Josefa Beránka.Mohl byste přiblížit, jak vypadá zápasový den hokejového rozhodčího?
Všichni bychom se rádi přiblížili profesionálnímu modelu. Ráno si jít například zaběhat, poté si pustit zápasy obou týmů z minulých kol, načíst a připomenout si nejen problémové hráče, ale také si projít minulé vzájemné zápasy a zjistit například, jestli nehrozí nějaké odvety za situace, které se v nich udály. Následuje oběd, cesta na zápas, rozcvička a zápas.

A u vás jako u amatérů je to tedy jak?
Dopoledne jdeme do práce. Odpoledne si vezmeme dovolenou, abychom si našli prostor pro výše zmíněné úkoly. Vše začíná už v autě při cestě na místo konání. Na stadionu jsme dvě hodiny před začátkem, projdeme soupisky a zápisy o utkání. Následně jdeme na rozcvičku a na zápas. Po skončení střetnutí probíhá kontrola zápisu. Pokud je v hale přítomný delegát, dostaneme hodnocení zápasu, kde jsou všechny klady a zápory, které slouží jako náš pracovní materiál ke zlepšení.

Proč jste se nestal profesionální rozhodčím?
Dříve byly úplně jiné podmínky a vzhledem k tomu, že jsme si nemohli dovolit opustit zaměstnání, nebylo to prakticky možné. Kdybych dnes byl mladší, určitě bych do toho šel. V současnosti působí v extralize šest profesionálních rozhodčích, zbytek jsou rozhodčí – amatéři.

Štěpán Souček
Narozen: 27.10.1974
Úspěchy: Řízení zápasů play-off české extraligy, Champions League, mládežnických hokejových reprezentací.