Jen velký a zároveň neutrální příznivec hokeje ví, že dnes šestatřicetiletý bývalý hráč NHL pochází z města od Jizery. S Bruslařským klubem svůj život ale téměř nespojil. Hrál v Brně za místní Ytong a na brusle se postavil už ve dvou letech. Postupně se vypracoval v bruslaře unikátních kvalit a v roce 1999 byl jako šestadvacátý v pořadí draftován Ottawou Senators. V tu dobu přišel rychlý sled událostí, které Havláta vyšvihly mezi nejnadějnější hokejisty světa.

Ve své premiérové sezoně v zámoří byl nominován na zisk Calder Memorial Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže. Je to cena říkající – tohle bude megastar! Získali ji třeba Alexander Ovechkin, Dany Heatley, Mario Lemieux či Martin Brodeur. S průměrem jednoho bodu na zápas této prestižní trofeje Havlát nakonec nedosáhl, skončil však v All Stars týmu zelenáčů.

K tomu všemu si ještě český borec "odskočil" do národního týmu. Marty vyhrál jak mistrovství světa U20, tak seniorský šampionát v Petrohradu. Parádní start, který jen tak někdo neměl. Možná až příliš senzační začátek profesionální kariéry.

Na olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 Češi na medaili nedosáhli. Vypadli ve čtvrtfinále s Rusy, Havlát byl ale znovu vynikající. Pamětníci si jistě vzpomenou na dvě branky do sítě Kanady, sám Jágr v něm viděl po turnaji budoucího kapitána reprezentace.

Kromě toho Havlát zazářil společně s národním mužstvem na Světovém poháru o dva roky později, kde český tým plný hvězd v semifinále nešťastně padl po senzačním utkání s Kanadou. Mimo jiné - na tomto turnaji vzniklo jeho velké přátelství s Patrikem Eliášem. Pohár byl ale pro ottawského borce posledním větším úspěchem.

V roce 2006 byl vyměněn do Chicaga, kde se poprvé naplno projevily potíže s třísly. Přes Minnesotu se Havlát ocitl v San José, jeden rok odehrál v New Jersey. Poslední jeho štací za mořem bylo St. Louis. Za Blues odehrál dva zápasy a sám veterán kvůli trvajícím zdravotním potížím od smlouvy odstoupil.

Havlát se připravoval na Floridě, chtěl ještě hrát. Vážně se uvažovalo o jeho startu za Kometu Brno, s tou jeden čas trénoval. Do soutěžního zápasu už se ale nikdy nevrátil. Trochu smutně tak skončila cesta hráče, který dokázal svojí hrou omráčit publikum za mořem. Odešel bez radosti a bez díků, stejně jako Milan Hejduk.

Co o Havlátovi možná nevíte:

  • Havlát vyhrál jako první Čech MS U20 a seniorské MS. Ve stejném roce. Především díky tomu je jeho zlatá medaile z Petrohradu v Hokejové síni slávy v Torontu.
  • Českého hokejistu první roky v Americe provázel nevídaný boj s angličtinou.
  • V Ottawě si vybíral mezi čísly 9 a 24. Vybral si devítku, kterou nosil jeho otec.
  • V sezoně 2003/2004 se v NHL nejprve nedohodl na smlouvě a párkrát nastoupil za pražskou Spartu.
  • Ve stejném roce hrál Havlát opět za Ottawu. V prvních zápasech úmyslně nakopl protihráče Erica Cairnse a nechal se vyprovokovat k seknutí Marka Recciho.
  • Zámořské publikum ohromil bleskurychlým pohybem na bruslích a nevídanou technikou, kterou při rychlém bruslení stíhal.
  • Jeho úplně prvním učitelem na ledě byl Richard Král.