Protože po prvním aktivu klubů 2. hokejové ligy některé z nich protestovaly proti zařazení do skupin a systému soutěže, byl na 17. června svolán druhý aktiv, na kterém došlo ke změnám v rozdělení klubů do skupin a ke změně schématu soutěže.

Druhá liga se bude hrát ve třech skupinách, ovšem s rozlišným počtem klubů v jednotlivých skupinách. Na Východě bude hrát 14 týmů, ve skupině Střed a Západ bude shodně po 11 klubech.

Na Východě se po základní části bude hrát systém sudá – lichá. Střed a Západ bude hrát základní část čtyřkolově. Vzhledem k tomu, že ve skupinách Střed a Západ je lichý počet účastníků, nešlo hrát nadstavbu systémem sudá – lichá, a tak nakonec bude mít v každém kole jeden z týmů volno.

V návrh přišlo doplnit soutěž loňskými sestupujícími Velkým Meziříčím a Kobrou Praha. Velké Meziříčí však o tuto nabídku neprojevilo zájem. Celkem se tedy odehraje 40 kol v dlouhodobé části. Do play-off postupuje prvních osm týmů a hraje se na tři vítězná utkání. Dlouhodobá část začíná 12. září a končí 6. března.

Vítězové play-off se utkají v kvalifikaci o postup do 1. ligy. Poslední tým z každé skupiny padá do krajského přeboru.

Mělničtí přeřazením do Středu přišli o polabské derby s Roudnicí, na druhou stranu nebudou hrát třeba s Jabloncem, proti kterému se jim dlouhodobě vůbec nedaří.

„Určitě nebylo nějakým naším přáním hrát ve skupině Střed, ale svaz to takto rozhodl. Určili nás jako tým, který to má do toho Středu nejméně kilometrů. Loni jsme hráli ve dvacetičlenné skupině v podstatě se všemi soupeři, kteří v obou skupinách jsou, takže je v podstatě jedno, kde budeme hrát letos. Čtyřkolový systém v základní části je stejný jako předloni pouze s tím rozdílem, že se skupiny v play-off nemíchají mezi sebou,“ uvedl sekretář HC Junior Rostislav Příhonský.

Ten si netroufá hodnotit, ve které se ze dvou českých skupin hrají silnější soupeři. „Podle výsledků z loňské sezony by se mohlo zdát, že skupina Střed je těžší. Milevsko, Jindřichův Hradec i Trutnov hrály nahoře. Síla všech soupeřů se však dá pouze odhadovat. Nikdo neví, co s každým týmem udělá současná ekonomická situace.“

V Mělníku letos zvolili model individuální letní přípravy. Hráči se společně pod novým trenérem Martinem Rouskem poprvé sejdou až 27. července na ledě.

Rozdělení do skupin (pořadí značí číslo v rozlosování)

Východ: Přerov, Vsetín, Břeclav, Orlová, Uničov, Šternberk, Hodonín, Valašské Meziříčí, Opava, Nový Jičín, Frýdek Místek, Poruba, Technika Brno, Prostějov.
Střed: 1. Kolín, 2. Trutnov, 3. Kutná Hora, 4. Benešov, 5. Nymburk, 6. Pelhřimov, 7. Jindřichův Hradec, 8. Milevsko, 9. Písek, 10. Žďár, 11. Mělník, 12. volno.
Západ: 1. Jablonec, 2. Rokycany, 3. Most, 4. Litoměřice, 5. Děčín, 6. Roudnice, 7. Sokolov, 8. Č. Lípa, 9. Klášterec, 10. Klatovy, 11. Řisuty, 12. volno.

Jakub Marvan, Luboš Kurzweil