Mělník / V končící druholigové sezoně si hokejisté Mělníka sice zahráli osmifinále play-off, ale předsezonní cíl – šesté místo, mužstvo nesplnilo. Proč tomu tak bylo a jaké jsou plány do budoucna, vysvětloval jeden z trenérů Petr Brdička.

Proč tedy šesté místo nedopadlo?

Těch příčin bylo víc. Předně jsme do soutěže vstupovali s nedostatečným kádrem. Odešli Kuda, Mikala, Tomáš, Pazourek, M. Rousek a přišel pouze Pešek s Vachem a později Urban. Navíc nám v závěru moc nevycházela spolupráce s Mladou Boleslaví.

V prvním kole mužstvo sice bodovalo, ale herně nepřesvědčovalo.

V úvodu soutěže se hráči na ledě hledali, budovali jsme tým za pochodu. Mužstvo táhla prakticky jen první pětka, kde vynikal Roman Kala. Bohužel mu ale v listopadu došly síly, což se samozřejmě dalo čekat.

Druhé kolo ale vyšlo nad očekávání. Mužstvo začalo předvádět divácky zajímavý hokej, získávalo body a atakovalo pátou příčku.

Tam se projevil návrat Urbana, který s Příhodou a Vachem vytvořili další velice kompaktní útok. Ten postupně začínal přebírat roli první lajny. V té době jsme měli dvě kvalitní pětky a dotáhli jsme to až na šesté místo.

Prolínací část vám vyloženě nevyšla. Mužstvo skončilo v této části až na posledním místě a hra upadla do podprůměru.

Bohužel se projevilo několik negativních jevů. Za prvé nedostačující trénink o vánočních svátcích, kdy jsme na ledě byli snad jen dvakrát. Druhým důvodem byla ztráta formy prvního útoku a rozpad druhého, když Urban odešel do ostravské Sarezy. Pak přišly zranění a nemoci a kádr, který táhlo osm až deset hráčů, toho měl najednou plné zuby. V podstatě soutěž už jen dohrál.

Jak se vám zamlouval nový systém soutěže, kdy mezi sebou bojovala mužstva skupiny Západ a Střed?

Určitě je to divácky atraktivní model. Pro oddíly to ale znamená vyšší nároky na cestovné. Myslím, že kdybychom hráli v optimální sestavě, kolem toho šestého místa bychom skončili a vyvarovali se takových katastrofálních výsledků. Nedivím se divákům, že na hokej nechodili. Sportovně ale musím přiznat, že prvních pět mužstev ze druhé skupiny bylo kvalitnějších.

V play off hráči zabojovali a ukázali, že hokej hrát nezapomněli.

Play off je o něčem jiném, o bojovnosti, hraje se srdcem a maximálním nasazením. Kluci se prali o co nejlepší výsledek, ale soupeř má kvalitnější kádr a po zásluze postoupil.

Na jaké hráče jste se mohl v uplynulém ročníku spolehnout?

Myslím, že máme dva velice kvalitní brankáře. Až jsem se někdy divil, že při takovém mizerném bránění v brance vůbec vydrželi. Z obránců snesou přísnější měřítko… no asi jen Krejčí, Pešek a Martin Kala. Z útočníků to byl Roman Kala, Kalivoda, Vach, Příhoda a do svého odchodu i Urban. Pak je mezi dalšími veliká mezera. Jak už jsem říkal, škoda že se rozpadl útok Urban, Vach, Příhoda, který byl velice kvalitní. Pozitivně se to projevovalo i při tréninku, kdy tato trojice dokázala strhnout i ostatní.

Diváci se těšili na avizovanou spolupráci s Mladou Boleslaví, chtěli vidět prvoligové hráče, ale nakonec byli zklamáni.

Zpočátku byla spolupráce na výborné úrovni. Postupem času ale dával trenér přednost hostování prvoligových hráčů v dalších prvoligových klubech, které samozřejmě převzaly i část jejich smluv, což jsme si my dovolit nemohli. K nám začali chodit pouze junioři. Navíc se zranil obránce Wagenhoffer, který měl u nás odehrát celou sezonu. To byla pro nás velká ztráta.

Na konci sezony jste se ale museli obejít i bez juniorů.

To byla další věc, kterou jsme nepředpokládali. Mladoboleslavští junioři hráli pouze ve skupině o udržení, kde ještě neměli nic jistého a vedení je pochopitelně nechtělo pouštět. Je to námět k dalšímu jednání do budoucna. Smlouva musí mít určité body, které se musí dodržovat.

Jaký byl vůbec přínos juniorů pro mužstvo? Obstáli?

Určitě by nám pomohli, rozšířili by kádr, potažmo by zvýšili konkurenci mezi hráči. Ale mezi jednotlivými juniorskými soutěžemi je obrovský rozdíl. Pokud má být junior pro nás posilou, musí jít o juniorskou extraligu. Vidět to bylo například u Velebila, kterému maximálně vyšel první zápas a pak měl jeho výkon klesající tendenci. Své si odehrál Pekárek. Pokud bude pokračovat v nastoupeném trendu, může být pro mužstvo posilou. Kuba Novák se zlepšoval, ale studuje, a tak samozřejmě dával přednost učení před hokejem.

Než se začnu ptát na hráčský kádr, musím se zeptat: Zůstanete v roli trenéra i v dalším ročníku?

Ještě jsme se o tom nejednali. Pokud bude ale zájem, tak i přesto, že mám i jiné nabídky, jsem tady spokojený a zůstanu. Mám ale jednu podmínku, kterou musí klub splnit.

Jakou?

Musí kádr vhodně kvantitativně i kvalitativně doplnit. Pokud by tomu tak nemělo být, pak je to ztráta času.

O některé hráče ale bude asi zájem i jinde. Projevil někdo z hráčů zájem odejít?

Ještě máme jeden trénink, pak budeme s hráči mluvit. Zatím ale nikdo o odchodu nemluvil. Výjimkou je Urban, který dostal od Serezy návrh smlouvy. O možné náhradě budeme jednat.

Koho byste rád viděl ve svém mužstvu. Začala už nějaká jednání?

Mám vytipované určité hráče, ale zatím je předčasné o něčem konkrétním mluvit. Soutěže ještě neskončily. Jednání ale začnou co nejdříve.

Bude pokračovat spolupráce s Mladou Boleslaví?

Bude záležet, jestli mužstvo postoupí do extraligy. Zrovna tak čekáme, jak dopadnou v kvalifikaci Benátky. A jsme také před dohodou o spolupráci s Libercem. Jednání ale budou probíhat až po ukončení sezony.

Chcete dodat něco závěrem?

V první řadě bych chtěl poděkovat všem divákům, kteří si našli cestu na zimní stadion a naše mužstvo povzbuzovali. Věřím, že budou chodit i v následující sezoně a hráči se jim odvděčí mnohem kvalitnějšími výkony, než tomu bylo v závěru letošní sezony. Dále bych chtěl jménem vedení HC poděkovat všem sponzorům a hlavně městu Mělník, bez jehož finanční pomoci by hokej na Mělníku nemohl v této podobě pokračovat.