Cíl, osmé místo a play-off, sice splněn nebyl, ale i tak mohou být příznivci druholigových hokejistů HC Junior Mělník spokojeni. V Mělníku se opět hraje abude hrát druhá liga. O tom, jak proběhla minulá sezona, a jaká bude ta nadcházející, jsme si povídali s jedním z trenérů Petrem Brdičkou. Ten bude se svým kolegou Lubošem Svobodou u mužstva i nadále pokračovat.

Přestavba kádru po postupu nutností

Kvalitativní rozdíl mezi hokejovým krajským přeborem a II. ligou je větší, než si fandové a někteří funkcionáři v postupové euforii připouštěli. Mužstvo bylo potřeba doplnit, což se, jak se později ukázalo, v letní přestávce moc nepodařilo. Vzhledem ke spolupráci HC Junior s Hvězdou Praha, která zrušila A mužstvo a práva na druhou ligu převedla na dva roky do Benešova, byli k dispozici druholigoví hráči Hvězdy pro Mělník. Zde ale došlo k prvnímu zádrhelu. Vinou hráčů i vedení došlo k tomu, že řada hráčů přešla právě do Benešova.

Po přestupu měl být kádr doplněn o hráče, kteří by zajišťovali svou výkonností úroveň potřebnou pro tuto soutěž. Vzhledem ke spolupráci s HC Hvězda byli všichni její hráči k dispozici pro HC Junior. Nakonec byli vybráni ti, co byli vybráni,“ poznamenal Petr Brdička. Mužstvo mezitím opustili hráči z loňského kádru, a to z výkonnostních i pracovních důvodů. Nový Junior měl na začátku druholigové premiéry k dispozici minimální kádr.

Letní příprava se nepovedla

Letní příprava na suchu, kde se nabírají především fyzické síly, také neproběhla podle představ vedení. „Přístup k tomuto velmi důležitému období, zejména pro mladé hráč, byl velice laxní,“ upozornil kouč. Ani počet tréninků a celková účast hráčů v přípravě neodpovídaly kvalitě soutěže. Vlastní předzápasové období začalo soustředěním hráčů Hvězdy a Junioru v Praze. V jeho závěru byl trenéry vybrán kádr pro nastávající sezonu a mužstvo se přesunulo na závěr přípravy na zimní stadion v Mělníku. Zbytek hráčů přešel do konkurenčního Benešova.

„V přípravných zápasech proti silným soupeřům se mužstvu nad očekávání dařilo. To vedlo k určitému nezdravému uspokojení. Výsledky by se neměly přeceňovat,“ ví trenér a na vysvětlenou dodává: „Všechny kluby totiž v tomto období experimentují, hledají vhodné doplnění stávajících kádrů a hrají často v plném tréninkovém zatížení.“

Špatný úvod soutěže

Úvodní utkání proti HC Řisuty se mělnickému Junioru podařilo, ale pak došlo k vystřízlivění v podobě několika porážek. „Negativně se začala projevovat skutečnost úzkého kádru, který byl pro tuto soutěž nedostačující. Navíc i výkonnost některých hráčů nedosahovala úrovně soutěže,“ objasnil trenér. Vlivem zmíněných skutečností nemohli trenéři nechat odpočinout některé hráče, protože nebyla k dispozici adekvátní náhrada. Vše vyvrcholilo ostudnou domácí porážkou s Kobrou Praha (1:9) a následnou rezignací trenéra Davida. „Zde se už začal zákonitě v plné míře projevovat výpadek v tréninku v přípravném období. Tím pádem došlo k výraznému snížení výkonnosti,“ zdůraznil Brdička.

Play off těsně uniklo

K mužstvu přišel trenér Petr Brdička a spolu se svým kolegou Svobodou museli za pochodu zastavit pokles. To se částečně podařilo, ale na osmou příčku to nakonec nestačilo. „Podařilo se nám posílit mužstvo o mladé hráče Mladé Boleslavi. V několika případech si zahráli i hráči z juniorky, a tak jsme mohli nechat některé hráče, kterým se zrovna nedařilo, sedět. V zápasech jsme se ale stejně nevyvarovali výkyvů a individuálních chyb. Tím jsme ztratili body, které nám v závěrečném účtování chyběly,“ dodal trenér.

Obstáli i zklamali

Problém určitě nebyl na pozici gólmanů. Jasná jednička mezi tyčemi Jan Vokurka byl jistotou. „Tam není co řešit. Brankáři nás často drželi nad vodou,“ hodnotil kouč. Hodně branek padalo po chybách obránců. „Jedničkou byl Petr Krejčí, který odehrál celý ročník bez výkyvů. Ostatní nepodávali stabilní výkony.“

V útoku se mužstvo spoléhalo hlavně na góly Romana Kaly a jeho spolupráci s Martinem Rouskem. Bohužel tento první útok byl také nejčastěji na ledě při inkasovaných gólech,“ posteskl si trenér. A statistika mu dává za pravdu. Nakonec ale žádný z hodnocených hráčů Junioru se ve sledování plusových a minusových bodů nedostal v konečném hodnocení do kladných hodnot.

Příprava začíná koncem května

V květnu a červnu budeme nabírat fyzičku. Úvodní tři týdny v červenci mají hráči volno (individuální trénink). Od 26. července bychom měli mít soustředění, které bude probíhat na kolech. Od srpna by pak už měla probíhat příprava na ledě v Mělníku,“ odtajnil plán letní přípravy trenér Brdička. Během závěrečné fáze přípravy na ledě je naplánováno i osm přípravných utkání. „Chtěli bychom je sehrát s kvalitními soupeři (Benátky, Jablonec, Kobra, Nymburk). Něco už je domluveného, něco v jednání.“

Cílem play off

Vedení klubu už jedná s několika novými hráči, kteří by měli tým posílit. Vše je ale závislé na financích. Pro novou sezonu byly stanoveny následující úkoly:
- vybudování kádru odpovídající finančním možnostem klubu a zároveň byla zajištěna účast mužstva v play off.
- výkonnostní předpoklady jednotlivých hráčů a možnost jejich dalšího růstu.
- perspektiva mužstva včetně odpovídajícího věkového průměru.
- kvalitní přípravné období, důraz na počet a kvalitu tréninků a účasti hráčů na přípravě.
- zapojení talentovaných juniorů do přípravy

Výchova mládeže je základ

V Junioru nezapomínají ani na mládež. Na tuto, mnohdy nedoceněnou, oblast výchovy hráčů kladou v Mělníku velký důraz. Ve sportu a v hokeji zvlášť je stále těžší koupit mladého perspektivního hráče za solidní cenu.

Pokud máte peníze, můžete kupovat. Pokud ne, můžete si krátkodobě vypomoci hostováním. Ale pokud má mít klub perspektivu, musí vycházet ze své líhně. Na Mělníku je tak nakročeno správně, ale bude trvat ještě nějaký rok, než se tato skutečnost projeví i v druholigovém mužstvu,“ řekl o perspektivě hokeje ve městě na soutoku trenér Brdička. Hokejoví fanouškové v Mělníku a okolí se tak mohou těšit na další druholigovou sezonu. „Budeme se snažit vybudovat takové mužstvo, které by bez problémů hrálo střed tabulky, dostalo se do play off a svým výkonem a pohledným hokejem přitáhlo diváky do hlediště,“ zakončil rozhovor Petr Brdička.