Mělník / V úplně novém kabátu, s jiným hracím systémem a jiným počtem skupin podle všeho vstoupí do nového ročníku 08/09 druhá hokejová liga.

Pokud vše, co si druholigové kluby odhlasovaly na aktivu, posvětí Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje, třetí nejvyšší soutěž v republice se bude hrát namísto třech jen na dvě skupiny – západní a východní.

K modelu dvou skupin se druhá hokejová liga vrací po osmi letech. Mělník bude zařazen do skupiny Západ, společně s dalšími devatenácti týmy. Celkem jich tedy bude ve skupině dvacet. Bude se hrát systémem každý s každým doma a venku, v základní části tedy každý tým odehraje osmatřicet zápasů.

Po základní části bude následovat play off, kam se probojuje prvních šestnáct celků. První kolo se bude hrát na dva vítězné zápasy, druhé a třetí kolo na tři vítězné zápasy. Pro play off se ustoupilo od dvojzápasů a týmy se opět budou v pořadatelství zápasů střídat. Pro týmy na 17. až 20. místě soutěž končí s tím, že 19. a 20. tým přímo padá do krajského přeboru.

Ve skupině Východ se utká šestnáct týmů dvoukolově každý s každým, pak následuje nadstavba sudá – lichá. Celkem úctyhodná porce 46 zápasů. První tři týmy postupují do play off, týmy na 4. až 13. místě hrají předkolo play off. Poslední tým po nadstavbové části padá do kraje.

Dva vítězové play off skupiny Západ a vítěz play off skupiny Východ se utkají v kvalifikaci o postup do 1. ligy, baráž by nakonec podle všeho přece jen měla být zrušena.

Velkou novinkou je, že i v základní či nadstavbové části musí každé utkání poznat vítěze. V případě nerozhodného stavu následuje pětiminutové prodloužení a pokud se ani tehdy nerozhodne, následují samostatné nájezdy.

Nový model přinese spoustu zajímavých a pro diváky vesměs atraktivních novinek, ale některým týmům i nemálo nepříjemností s náročnějším cestováním. Pro nový systém se vyjádřilo pozitivně 25 z celkových 36 druholigových zástupců. Posunem vpřed je podle některých činovníků i nová povinnost každého klubu mít na soupisce pro každé utkání nejméně pět hráčů mladších 22 let. Více šancí tak dostanou mladí hráči.

Soutěž začíná o víkendu 13. a 14. září, přesné termíny jednotlivých kol ještě nejsou stanoveny.

Skupina Západ:

Jablonec nad Nisou, Klatovy, Řisuty, Sokolov, Klášterec nad Ohří, Rokycany, Děčín, Kobra Praha, Roudnice, Litoměřice, Benešov, Mělník, Jindřichův Hradec, Č. Lípa, Písek, Tábor, Nymburk, Milevsko, Kolín, Trutnov.