Tak to vypadalo v pondělí večer na mělnickém zimním stadionu poté, co vedení HC Junior potvrdilo hráčům konec druholigového hokeje kvůli nedostatku finančních prostředků na pokrytí sezony. Na led posléze vyjela rozdýchat tuto pro fanoušky zdrcující „novinu“ jen trojice hráčů.

Celý kádr včetně realizačního týmu sice ještě s malou nadějí vzhlíží k dnešní schůzce prezidenta klubu Martina Kylara s představiteli města, ale případné záchraně už věří málokdo.

Právě město Mělník je často skloňováno v případě neúspěchu při shánění sponzorů. Příznivci hokeje chápou, že město potřebuje peníze na mnoho dalších důležitějších akcí a nemůže táhnout druholigový hokej, ale těžko se smiřují s tím, že představitelé města nedokázali najít s klubem společnou řeč. Stačilo málo, alespoň sponzorům ukázat, že městu na hokeji záleží, že hokej podporuje. Právě na tomto nezájmu prý zkrachovala řada jednání s případnými sponzory.

Skupinu si Junior vybrat nemohl

Nelze ovšem vše svalovat jen na město. Svou roli sehrál i krajně nepříznivý los, který Mělnické poslal do skupiny Střed. Mužstvo tak přišlo o derby s Roudnicí, Litoměřicemi, Českou Lípou i Řisuty.

„Řada sponzorů mi jasně řekla: máme své aktivity v tomto regionu. Morava a jižní Čechy nás nezajímají, o reklamu nemáme zájem,“ krčil rameny prezident klubu Martin Kylar.

Šlo losování v tomto směru ovlivnit? „To v žádném případě. Hokejový svaz měl v ruce pádný argument. Na součet kilometrů jsme na tom stejně, jako bychom hráli ve skupině Západ. To bylo rozhodující,“ odpověděl sekretář klubu Rostislav Příhonský.

Problémy budou mít i jiné kluby

Celosvětová ekonomická krize sportu nepřeje. Podnikům jde v mnohých případech o holé přežití a nad každou vynaloženou korunou navíc manažéři hodně přemýšlejí.

Žádný sport v Česku není výdělečný a neobejde se bez peněz sponzorů. Hokej není výjimkou, o čemž svědčí i neúplné skupiny druholigových soutěží.

„Důvody, proč došlo k ukončení činnosti druholigového Junioru, tu už byly řečeny. V dubnu jsme měli kompletně připravenu celou sezonu po stránce přípravy i rozpočtu. Pak ale během června prakticky ze dne na den odstoupilo osmdesát procent sponzorů od smluv, a to vlivem popsaných důvodů, i kvůli světové krizi. Myslím ale, že podobně je na tom mnohem více mužstev. Tak čtyři až pět z každé skupiny jsou ekonomicky silnými, ostatní jsou na tom podobně jako my. Mají sezonu napůl zajištěnu a věří, že jim města zbytek uhradí začátkem příštího roku z nového rozpočtu. Do takového hazardu ale nechceme jít,“ vysvětlil sekretář klubu.

Hokejisté i trenéři o problémech věděli

„Samozřejmě jsme s tím tak nějak počítali. Hráči už nějaké zprávy o nepříznivé situaci měli. Od středečního jednání se zástupci města si moc neslibuji, i když malá šance tu ještě je. Nechat ale vše až na září, to už je pozdě. Tento týden je ještě zaplacený led a hráči si mohou přijít zabruslit. Manažer nám pak řekne, co dál,“ nechal se po nepříjemné zprávě před prvním plánovaným tréninkem slyšet asistent trenéra Luboš Svoboda.

Co bylo podle muže, který vedl tým v závěru loňské sezony coby hlavní trenér, hlavní příčinou pádu?

„Těžko říct. Zřejmě podle toho, co nám bylo řečeno, to byly utracené finance v minulém ročníku. Ty byly určeny už na ten nový. Pak už se to všechno nějak nakumulovalo. Ale rozhodnutí je to asi správné, protože jít do sezony s nepokrytým rozpočtem a ukončit ji někdy kolem konce roku, to by byl hazard a zbytečné trápení. Myslím, že všechna mužstva ze Středočeského kraje budou mít existenční problémy, protože kraj finance do sportu prostě nedá. O postoji města toho už bylo napsáno dost. Zjednodušeně ale lze říct, že tam, kde má město o sport zájem, tam se peníze najdou i u sponzorů.“

O kmenové hráče bude postaráno

A jaká byla reakce hráčů bezprostředně po sdělení, že druholigový hokej na Mělníku s největší pravděpodobnos­tí končí?

„Drtivá většina kluků to už věděla a rozhodnutí je moc nepřekvapilo. Pan David, který byl jediný, kdo se snažil o udržení hokeje na Mělníku až do konce, nám všechno vysvětlil a hráči to akceptovali. Od alibistické schůzky města, kdy chce o sezoně jednat v září, už si nic neslibujeme,“ říká zklamaně jedna z opor mužstva Martin Příhoda.

Hráči si ještě mohou do konce týdne v Mělníku zatrénovat na ledě, a pokud se nestane zázrak, tak si mohou začít hledat nové angažmá.

„S největší pravděpodobností skončím v Roudnici. Vlastně jsem už s Radkem Čosem předběžně domluven na podmínkách. Možná těch hráčů bude v Roudnici víc,“ prozradil mělnický útočník.

Fanoušci se hokeje jen těžko zříkají

Hokej má v Mělníku dlouholetou tradici a diváci ve městě nad soutokem hokej milují. Proto se jen těžko smiřují s faktem, že své borce v následujícím ročníku už v druholigovém dresu neuvidí.

„Je to pro nás tragédie. Když už se něco vybuduje a pak to musí najednou skončit, to je hodně špatné,“ vyjádřil zklamání Jiří Oppitz, bývalý trenér druholigového VTJ Mělník z nedávné minulosti.

„Hrál se tu hokej na výborné úrovni, to se s Duklou nedá srovnat. Konec hokeje je špatnou zprávou nejen pro hráče, ale také pro mělnické diváky. Na hokej chodili ve velkém počtu a mělnický hokej byl jednou z mála vyšších soutěží, která se zde hraje. To není dobrá vizitka pro město,“ míní.

Na druhou ligu tak musí hokejoví příznivci Junioru nejméně na jednu sezonu zapomenout. Zbývá doufat, že se podaří zachránit alespoň hokejovou mládež a že se ve městě zase objeví parta hráčů, která bude schopna druhou ligu vybojovat.

JAROMÍR HEJNA