Proč jste se rozhodl vrátit domů už nyní?
V době přerušení soutěže jsem měl v Kanadě rodiče. V Česku už to v té době bylo dost rozběhnuté. Rodiče se báli, jestli se vůbec budou moct dostat zpátky. V Kanadě to začínalo pomalu. Když přerušili soutěž, bylo jasno. Vím, že týmy chtěly, aby hráči zůstali v Severní Americe a domů nejeli. Já se o tom ale bavil s naším manažerem, který s tím neměl problém. Když se podívám, jak to v Americe a Kanadě teď probíhá, jsem fakt rád, že jsem doma v Česku.

Jak probíhala cesta v době, kdy se hromadně rušily letecké spoje?
Bylo to šílené. Navíc mám pejska, takže to nebylo nejjednodušší. Původně objednané letenky jsem musel zrušit, protože nám řekli, že teď zvířata nepřepravují. Takže jsme letěli až dvacátého března z Calgary do Frankfurtu. Tam jsme si půjčili auto a přejeli do Prahy.

Jak se připravuje gólman v domácích podmínkách?
Musím přiznat, že mi pauza pomohla. Den před odletem jsem dostal injekci plazmy do loktu, kde jsem měl pohmožděné šlachy. Týden jsem nemohl nic dělat. Minulý týden jsem již začal loket procvičovat.

Pojďme k hokeji. Jaká to byla z vašeho pohledu sezona? Odchytal jste osmačtyřicet zápasů, urval pro sebe post jedničky týmu.
Bylo to jako na houpačce. A ne jenom pro mě, ale pro celý tým. Na ledě nám to neklapalo jako vloni. Pro mě to byla zajímavá sezona, ohromně moc nových zkušeností. Tím, čím jsem si letos prošel, mi může jenom pomoci do budoucna.

Máte nějaký moment z letošní sezony, který stavíte nad ostatní?
Těžko říct. Určitě mě potěšila důvěra kluků, kteří chtěli, abych chytal a věřili mi. To bylo pro mě nejdůležitější z celé sezony.

Jaký jste měl vztah s novým brankářským kolegou Talbotem?
Myslím, že výborný. Měl jsem z něho jako z nového parťáka trochu strach. Ale dostal jsem informace od jiných českých hráčů, že Cam je super kluk a že se s ním dá vyjít. Nikdy však nevíte, co od toho můžete čekat. My jsme si nakonec sedli od prvního dne, jsme stejné povahy, takže to byla super volba. Doufám, že zůstaneme spolu i pro příští ročník.

Jste v kontaktu se svým loňským parťákem Mikem Smithem?
Občas si napíšeme zprávu. Už to samozřejmě není takové, jako když jsme byli spoluhráči. V kontaktu jsme, napíšeme si, ale nic velikého.

Takže žádné fórky na adresu toho, že chytá v konkurenčním Edmontonu?
Ne, vůbec. Já to nechci nějak provokovat. Ono je to mezi kluby už tak napjatý, takže tu situaci ještě nějak hrotit se mi nechce.

V týmu vás opustil druhý Čech Michael Frolík. Jak jste prožíval, že jste v klubu zůstal „sám“?
Samozřejmě to pro mě byla velká ztráta. Od svých začátků v zámoří jsem měl vždy v týmu Čecha. To se nyní změnilo. Michael je fantastický kluk, který mě hodně naučil. Bylo skvělé, že si můžete v kabině popovídat v češtině, chodili jsme často na večeře. Takže jsem se musel přidat k jiné skupince strávníků, abych se vůbec navečeřel. (smích)

V NHL působí na pozici jedničky tři čeští gólmani. Komunikujete mezi sebou?
S Francíkem (Pavel Francouz, pozn. red.) si píšeme hodně. Na mistrovství světa v Dánsku, na kterém jsme byli společně, jsme se stali kamarády a byli v kontaktu celý rok. S Petrem Mrázkem tolik ve spojení nejsem. Byli jsme spolu ale na večeři v Carolině, takže jsme se viděli. Jsem rád, že oba chytají dobře.

Tušíte, jaká je aktuálně situace v NHL?
Od manažera dostávám informace každý den, abych věděl, co se děje a jaké jsou nové informace. V kontaktu jsem i s klukama, máme svůj chat, kde si píšeme.

Když máte informace tak říkajíc z první ruky. Doufáte ještě, že se sezona dohraje?
To je komplikovaná otázka, ani bych se k tomu nechtěl vyjadřovat. Když vidíte, jak se to tam nyní rozjíždí ve velkém, těžko se to odhaduje.

Spekuluje se také o tom, že by se dohrávala NHL bez diváků. Jak se díváte na takovou možnost?
Zajímavá otázka. Hokej se hraje pro diváky. A jak já říkám, i pro děti, které nás mají za vzory. Bez diváků by to bylo takové divné. Já bych si asi připadal jako v Benátkách, když jsme tam hrávali s Jihlavou. To by mi přišlo asi podobné.

David RITTICH
Narozen: 19. srpna 1992 v Jihlavě
Kluby: Dukla Jihlava, Havířov, Mladá Boleslav, Stockton Heat (AHL), Calgary Flames
Reprezentace: start na MS 2018 v Dánsku