Předplatit Deník
Přihlásit
27. 1. - 28. 1.
2023
Prezidentské volby Kandidáti Tomáš Zima

Tomáš Zima

VÝSLEDKY VOLEB
Kandidát na prezidenta 2023 - Tomáš Zima
Věk: 56 let
Povolání: lékař, bývalý rektor Univerzity Karlovy
Strana: má podpisy 13 senátorů
„Řada politiků vykládá, že bude prezidenta žalovat, ale já jsem to jako rektor opravdu udělal. Jménem univerzity jsem na něj podal žalobu kvůli nejmenování dvou profesorů, kteří prošli řádným procesem na vědecké radě.“
Sdílejte:

Tomáš Zima

Dvojnásobný rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima nikdy nebyl typem introvertního vědce. Jak potvrzují jeho přátelé a kolegové, je mimořádně zdatný organizátor a manažer. Baví ho lidi spojovat, plánovat ambiciózní projekty, jako bylo propojení Univerzity Karlovy s pěti dalšími evropskými špičkovými vzdělávacími institucemi v EU.

Stál u zrodu projektu Česko! A jak dál?, s nímž objížděl republiku a spolu s odborníky na různá témata pořádal setkání s občany. Přesto se do obecného povědomí nejvíc zapsal jako jeden z jedenácti osobností a lékařů, kteří kritizovali přísná proticovidová opatření.

Přečtěte si exkluzivní rozhovor s kandidátem Tomášem Zimou:

Profesor Tomáš Zima
Bývalý rektor Zima chce na Hrad: Každý národ se má bránit. I se zbraní v ruce

Proslavil se i coby šéf lékařského konzilia v době loňské nemoci Miloše Zemana. Svoji prezidentskou ambici oznámil prostřednictvím Deníku letos v květnu. V tehdejším rozhovoru připomněl i svoji roli ve sporu s prezidentem Zemanem:

„Řada politiků vykládá, že bude prezidenta žalovat, ale já jsem to jako rektor opravdu udělal. Jménem univerzity jsem na něj podal žalobu kvůli nejmenování dvou profesorů, kteří prošli řádným procesem na vědecké radě. Toto beru jako spor dvou institucí o výklad zákona. Pokud všechny legislativní náležitosti byly splněny a odborná univerzitní komunita řekla, že dotyčný uchazeč splnil kritéria pro jmenování profesorem, může do toho prezident zasáhnout? V demokratické společnosti to musí vyložit soud. V minulých rozsudcích nám dal za pravdu.“

Profesor Tomáš Zima
Nehodlám se fotit ve flanelce či shánět koťátko, říká Tomáš Zima. Sází na debaty

Tomáš Zima se narodil 2. července 1966, je rozvedený a má tři děti. Před listopadem 1989 byl členem KSČ, což ovšem ve veřejném prostoru příliš nerezonuje, neboť Zima nepatří k favoritům volby. Absolvoval Fakultu všeobecného lékařství UK a manažerské studium na PIBS, od roku 1999 vede Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN. Dne 14. října odevzdal na ministerstvo vnitra svou kandidátní listinu se třinácti senátorskými podpisy.

Poslechněte si také PODCAST Deníku: Katův šleh Tomáše Zimy.

Manželství homosexuálů, předlistopadová členství v KSČ a největší hrozby dneška. Poslechněte si, jaký má Tomáš Zima názor na důležitá aktuální témata:

Sdílejte:

VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ

HLAVNÍ ZPRÁVY