Lesy Vysočiny byly vždy proslulé bohatstvím hub, malin, borůvek a dalších darů přírody. V ještě docela nedávné minulosti se sem sjížděly rodiny sběračů z celé republiky. Do přívětivých končin Vysočiny lidé vyrážejí v hojném počtu dál – jen už nejen za sběrem, ale stále víc za zábavou. Té jim hluboké voňavé lesy nabízejí opravdu hodně.

Text vyšel v časopise Květy.

Lze tu vyrazit po dobře značených cestách pěšky, na kole či na terénní koloběžce anebo na koni – všechny způsoby dopravy v krásném letním počasí přinesou radost. Anebo se tichými lesy chcete toulat cestou necestou, vedeni jen přibližně kompasem či navigací?

Javořice je vyšší

Cyklističtí labužníci dobře znají stovky kilometrů značených cest Vysočinou a vědí, že se po nich dostanou na jedna z nejkrásnějších míst naší země. Za trochu námahy určitě stojí například výlet na Javořici, nejvyšší vrchol Vysočiny.

Štramberk
Ze Štramberka za auty, vláčky i klobouky

Možná jste se domnívali, že „střechou“ regionu je kopec Devět skal ve Žďárských vrších. Ba ne – Javořice má výšku 837 metrů, takže je (byť o pouhý jeden metr) vyšší. Javořici najdete asi 10 kilometrů od Telče, poblíž známého Velkého pařezitého rybníku a autokempu Řásná. Kousek pod jejím vrcholem je plošina, odkud jsou krásné vyhlídky nejen na Telč, ale při dobrém počasí až do Alp.

Pro děti i handicapované

Pokud před lahodnými projížďkami kouzelnou krajinou dáváte přednost adrenalinu, pak jsou právě pro vás připraveny singltreky (jednosměrné tratě) Cyklo Arény Vysočina v Novém Městě na Moravě. Najdete zde na 30 kilometrů stezek rozdělených do pěti stupňů obtížnosti.

Autory stezek jsou členové organizačního výboru Světového poháru horských kol Lukáš Vlach a Jan Skřička, kteří trasy pojednali tak, aby vyhověly co nejširší skupině vyznavačů pohybu. Pro malé děti je připravena fialově značená nenáročná a zábavná trasa dlouhá jeden kilometr, modrá, oranžová a červená stezka jsou už o něco náročnější a černá stezka pak je nejobtížnější – jde vlastně o imitaci tratě Světového poháru.

Specialitou Cyklo Arény je zeleně značená trasa, která je určena osobám na vozíku, a proto je také širší než ostatní treky.

Zapumpujete si?

V Novém Městě na Moravě si můžete dokonale užít horskou cyklistiku v jejím závodním pojetí – a jelikož jsou jednotlivé trasy propojeny, lze si tu vytvořit i trek „ušitý na míru“. V areálu je samozřejmě také půjčovna kol a servis, zkušení tvůrci Cyklo Arény nezapomněli ani na myčku kol, která po průjezdu blátivou trasou přijde velmi vhod.

Právě nyní se za biatlonovou střelnicí v Novém Městě na Moravě staví žhavá cyklistická novinka – pumptrek. Jde o krátkou trať, na které cyklista nešlape, ale k pohybu využívá „pumpování“ na terénních vlnách. Hotovo by mělo být na konci letošního léta. Až se pumptrek zprovozní, vaše děti se od něj nebudou chtít odtrhnout!

Cíl cyklovýletu byly rozhledny Hraběcí a Travičná.
Rozhledny Slovácka na kole: Krásná, ale zavřená Hraběcí, na Travičnou přes salaš

Další zajímavou atrakcí Vysočiny, která je ovšem určená spíše dospělým, je geocyklotrasa Za vodou a geologií do Železných hor, startující v Chotěboři. Jejím námětem je hydrogeologie, vodní zdroje a voda vůbec – provede vás po zajímavých místech souvisejících s vodou, která jsou vybavena naučnými tabulemi a odpočívadly. Možná se budete divit, co všechno se tu o „obyčejné“ vodě dozvíte.

Kamenná moře

Doporučujeme výlet do Přírodního parku Střední Pojihlaví. Nad údolím řeky Jihlavy najdete prosluněná kamenná moře pokrytá skalní stepí s řadou ných teplomilných druhů rostlin i živočichů – tady je království ještěrky zelené a užovky hladké, jejichž výskyt vždy potvrzuje dokonalou ekologickou čistotu lokality.

Přírodní park pokračuje z Vysočiny do Jihomoravského kraje – tam na vás čekají třeba romantická zřícenina hradu Templštejn či Řeznovice s architektonicky mimořádným románským kostelem sv. Petra a Pavla. Nebo snad dáte přednost výletu na „jaderku“ v Dukovanech?

Jak se to dělalo dřív?

Velmi příjemná a zajímavá je také návštěva Souboru lidových staveb Vysočina. Zvláště půvabná je jedna z jeho expozic – Betlém Hlinsko: soubor roubených a zděných domků, které si na okraji města v první polovině 18. století postavili drobní řemeslníci. Můžete si zde prohlédnout domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, ševce, továrního dělníka apod.

Díky zápisu na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO jsou pak světoznámými hlinecké masopustní průvody s maskami. Každý rok se na ně můžete přijet podívat na Veselý Kopec – další z částí hlineckého skanzenu. O masopustu a pak i po celou letní sezonu tam na vás samozřejmě čekají i ukázky lidových řemesel, regionální lahůdky a zvláště dětmi oblíbená domácí zvířata našich předků.

Pane správce, musíte se víc snažit!

Přímo kultovním místem Vysočiny se stal pivovar v Dalešicích. Určitě víte proč – tady se natáčel slavný film Postřižiny. Dnes se tu můžete nejen příjemně občerstvit během pěšího či cyklovýletu, ale také si půjčit elektrokolo. Akční rádius zdejších strojů je – pokud jezdec občas sám přišlápne – asi 70 kilometrů: to bohatě stačí na návštěvu pozoruhodností v okolí.

U nákupu jízdního kola rozhodují detaily
Jak na nákup jízdního kola: silniční rozcestníky

Dobíjecí stanice pro elektrokola je stylově umístěna v atomové elektrárně Dukovany, další se postupně připravují v turisticky zajímavých místech Vysočiny. A těch je skutečně hodně.

Co třeba navštívit premonstrátský klášter v Želivě? Byl založen už ve 12. století a jeho dějiny jsou velmi pestré: hned dvakrát byl dobyt a vypleněn husity, po válce tu byl internační tábor pro kněze a psychiatrická léčebna.

Hlavním magnetem Želivu je však kostel ve slohu barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho, zajímavá je i budova opatství, po požáru ve 20. století upravená ve zvláštním slohu spojujícím novobaroko a secesi. V klášteře je možné se i ubytovat a ochutnat některý z pozoruhodných pěnivých moků, které se vaří ve zdejším pivovaru, jediném svého druhu u nás.

O víkendu lze také vystoupat na kostelní věž vysokou 44 metrů. Za návštěvu určitě stojí Santiniho „hvězdný“ kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou: stavba evropsky unikátní, samozřejmě chráněná UNESCO. Své kouzlo má i Třebíč, kde UNESCO chrání jedinečné spojení křesťanského a židovského města s mnoha pozoruhodnými stavbami. A což teprve Telč (i ta je na seznamu UNESCO) se svým pohádkovým náměstím a zámkem, který jako magnet láká filmaře!

Tobogán i rybník

Zvláště rodinám s menšími dětmi nabízí zábavu krajské město Jihlava. Zdejší Rodinný park Robinson má na ploše 2 500 m čtverečních desítky originálních dětských atrakcí – džungle chodeb, prolézaček, žebříků a tobogánů, kanonovou střelnici, pirátskou loď, sopku, pavoučí věž, opičí stezku a řadu dalších lákadel.

Na všech typech kol je nutné dbát na správné nastavení, jinak hrozí přetěžování kloubů, ale i vyhřeznutí ploténky či blokády páteře.
Cyklotrable: Jak jezdit na kole, aby si člověk neuhnal zdravotní problémy

Zatímco děti budou řádit, „dospěláci“ si mohou dát kávu a surfovat po internetu ve zdejší kavárně. Anebo (budou-li chtít) mohou řádit spolu se svými dětmi: všechny atrakce totiž počítají s přístupem dospělých.

Pokud se na atrakcích Robinsonu zahřejete a zapotíte, můžete pak rovnou vyrazit se svlažit do jihlavského Vodního ráje. Čekají tu na vás jak bazény, tak například 100metrový tobogán, divoká řeka anebo perličková lůžka. Nebo dáte přednost osvěžení v rybníku či milému spočinutí někde na kraji lesa?

Tipy na výlety po okolí

Harakiri přinese radostné vzrušení
Jako ve všech turistických regionech s dobrou infrastrukturou ani na Vysočině nechybí paintball. Ve zdejším Paintball Clubu vám poskytnou nejenom zbraň se střelivem, ale i ochrannou masku a ochranný oděv.
Radostné vzrušení poskytnou i Harakiri Kite kurzy. Už jste někdy vyzkoušeli, jaké to je, když vás krajinou táhne větrem hnaný drak (kite) a vaše buggina se řítí cestou necestou? A ten nádherný pocit, když vám síla větru umožní dělat skoky o výšce až několika metrů! Kite kurzy je možné zakoupit pro své blízké či přátele i v „dárkovém balení“.

Křemešník plný zábavy
Soubor outdoorových aktivit na vás čeká na jednom z nejhezčích míst v okolí Pelhřimova – u poutního kostela na kopci Křemešník. Co třeba vyzkoušet lanové centrum? Zdatnější cyklisté také mohou na Křemešník vyrazit na svých strojích.

Rekreační cyklisté preferují roviny, ale ani horské oblasti pro ně nejsou zapovězené
Jezdí celá rodina: podívejte se na tipy na cyklovýlety

Nenechte si ujít Tři Studně
Veselá obec se 102 obyvateli. V roce 2004 zde zřídili nejmenší náměstí na světě nazvané náměstí Evropské unie. V obci je letní galerie, na jaře se konají slavnosti Otevírání studánek jako připomínka díla Bohuslava Martinů.

Krucemburk
Městys v chudém a drsném koutu Vysočiny. Zkuste zjistit, proč si právě Krucemburk tolik zamiloval malíř Jan Zrzavý, mnohokrát ho maloval a nakonec se tu nechal pohřbít?

Záhadné podzemí Jihlavy
Od 14. století jihlavští měšťané kopali podzemní chodby, které v čase míru sloužily jako sklady a v čase války jako úkryty. Na řadě míst jsou tu až tři patra chodeb nad sebou! Velkou pozoruhodností je fosforeskující chodba, opředená mnoha legendami.

Cyklo aréna VYSOČINA
Je v Novém Městě na Moravě hned vedle SKI hotelu, známějšího sousedním běžeckým a biatlonovým centrem Vysočina Arena.

Skanzen Veselý kopec
Soubor lidových staveb najdete poblíž Trhové Kamenice východně od Hlinska. Románsko-gotický chrám patří k nejkrásnějším a historicky nejcennějším církevním stavbám u nás. Navštivte také jeho nádhernou kryptu!

Cyklisté na Labské stezce. Ilustrační foto.
Vláda schválila miliardy do rozvoje cyklostezek. Chce podpořit cestovní ruch

Telč
Půvabná princezna českých měst – návštěvníci tu vstupují rovnýma nohama do renesanční pohádky. A k tomu půvabné rybníky v okolí! Zajeďte sem osvěžit se na duši i na těle…

Divoký Západ v Šiklově mlýně
Největší přírodní zábavní areál v ČR představuje westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole nad Pernštejnem. Zkuste si tu zastřílet z indiánského luku, rýžovat zlato, naučit se country tance nebo se projet na koni.

Třebíč
Napřed klášter, potom zámek. Při prohlídce Třebíče si určitě nenechte ujít zámek, přestavěný z benediktinského kláštera. Najdete v něm muzea dýmkařství, vltavínů či betlémářství. Největší „poklad“ však představuje unikátní románsko-gotická krypta baziliky sv. Prokopa.

Benefit pro předplatitele: e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců.
www.denik.cz/predplatne