„Anonym oznámil, že Spolanu zničí, a hned zavěsil,“ řekl o telefonátu na tísňovou linku 158 v časném středečním ránu policejní mluvčí Pavel Truxa.

A nebylo to poprvé. Podle stejného scénáře tehdy neznámý pachatel vyhrožoval, že vyhodí chemičku do vzduchu, už loni v červenci a v září i na začátku letošního roku.

Opět následovala evakuace všech zaměstnanců, jejichž přítomnost v provozech nebyla nezbytně nutná. Spolanu muselo tentokrát opustit čtyři sta lidí.

Rozsáhlým areálem podniku pak procházeli policejní kynologové se služebními psy vycvičenými právě na hledání výbušnin. „Kromě dvou středočeských psovodů přijeli pomoci i kolegové z Prahy a z Ústeckého kraje,“ připomněl Truxa.

A stejně jak ve třech předchozích případech prověření Spolany potvrdilo, že se tam nenachází žádný výbušný systém ani jiný nebezpečný materiál. Po několika hodinách se tak zaměstnanci mohli vrátit na svá pracoviště.

Tým mělnických kriminalistů odhalil, že anonymem, který Spolanu od loňského léta opakovaně šikanoval výhrůžnými telefonáty, má být třiatřicetiletý muž. „Podezřelý byl po předchozím souhlasu se zadržením ze strany Okresního státního zastupitelství v Mělníku téhož dne v odpoledních hodinách zadržen,“ potvrdil Denku Truxa.

Muž byl obviněn z pokračujícího přečinu šíření poplašné zprávy, za který může přijít až na pět let o svobodu.

„Škoda, která vznikla složkám integrovaného záchranného systému za zbytečné výjezdy, stejně jako škoda, která vznikla Spolaně, nebyly dosud přesně vyčísleny,“ dodal Truxa, podle kterého se částky budou pohybovat v řádu milionů korun.