V sobotním jarním dopoledni na autobusové zastávce v neratovické Mládežnické ulici dva muži, sedmatřicetiletý z Kostelce nad Labem a jeho sedmapadesátiletý kamarád z Brandýsa nad Labem, svorně pokuřovali. Netušili, že je v přímém přenosu sleduje operátorka městského kamerového systému. Než dorazili na místo strážníci, ještě jeden z kuřáků stihl odhodit nedopalek na zem.

Podle webu Městské policie Neratovice dostali oba muži za porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek pokutu pod poloviční hranicí možné sankce.

Podle zákona je kouření na nástupišti, v přístřešku nebo čekárně veřejné dopravy přestupkem, za který lze uložit pokutu až pět tisíc korun. Netýká se to přitom pouze klasických cigaret, ale i cigaret elektronických a nikotinových sáčků bez obsahu tabáku.

Zákon, který zakázal kouření ve vlacích a pod přístřešky na zastávkách hromadné dopravy, platí v Česku už sedmnáct let. A za pár dnů to bude sedm let, kdy začal zákaz platit v prostoru celých zastávek a navíc i v hospodách, barech nebo kavárnách.