Snadný a rychlý přivýdělek slibovaly inzeráty na různých internetových platformách a sociálních sítích, na které ve středních Čechách reagovaly oběti zatím neznámých podvodníků. Práce měla být více než snadná, dávat u videí na internetu „like“, tedy elektronické vyjádření podpory nebo přízně příspěvku.

Podle policejního mluvčího Pavla Truxy byly ve všech případech požadovány po zájemcích o práci v začátcích registrace a zaplacení vstupního poplatku. „Pak už měly chodit vydělané peníze na účet poškozených. V některých případech se tak skutečně i stalo, aby podvodník vzbudil důvěru. Později ale, po postoupení na vyšší úroveň, požadoval vložení větší částky peněz, aby ve spolupráci mohli pokračovat,“ řekl k případům Truxa.

S vírou v lepší časy přitom někteří poškození peníze posílali, dokonce postupně až tři sta tisíc korun. „Až později bohužel poznali, že naletěli podvodníkovi, a obrátili se na policisty,“ poznamenal Truxa.

Policisté zahájili úkony trestního řízení s podezřením ze spáchání přečinu podvodu. V případech, kdy došlo k větším škodám, hrozí pachateli až pět let za mřížemi.