Neděle, čtyři hodiny odpoledne, prší. Už by se mělo točit, ale mělnické náměstí Míru stále zeje prázdnotou. Uprostřed se tyčí dva pojízdné záchodky, kousek od nich starší autobus. Sem tam projde nějaký turista, ale filmový štáb stále nikde. Že by se natáčení kvůli špatnému počasí zrušilo?

Do očí mě praští několik za sebou stojících aut s logem České televize, která komediální detektivní seriál Ach, ty vraždy! vyrábí. Tak přece jen tu někdo je, zajásám. Vzápětí vidím i vedoucí produkce Ivanu Jaroschy. „Budete točit i v dešti?“ ptám se. „Samozřejmě že ano, musíme,“ odpovídá s klidem, jako kdyby s tím psím počasím počítala. Natáčení má však skluz, a tak se začíná s téměř dvouhodinovým zpožděním.

V dešti se však opravdu točit nemůže, a tak scéna, která se původně měla odehrávat na samotném náměstí, se přesouvá do podloubí. Tým je velmi pohotový. Z blízké restaurace si zapůjčí dva stolky, pár proutěných křesílek a v průchodu vzniká cosi jako cukrárna.

Lidmi se to tu najednou jen hemží. Kromě známých postů jako režisér, kameraman, producent a herec je tu například ostřič, který kameramanovi zaostřuje obraz, mistr zvuku nebo grip, technik od kamerové jízdy, který obsluhuje koleje. Na place je práce spousta, a tak se nemůžeme divit, že má režisér Zdeněk Zelenka pomocného režiséra a asistenta režie. Stejně jako vedoucí produkce Ivana Jaroschy, která má svou zástupkyni a asistentku. Důležitý úkol má také skriptka, pro většinu z nás ta paní s klapkou v ruce. Pro diváky neviditelnou práci pak dělají třeba řidiči agregátu, kteří na místo přivážejí zdroj energie, nebo technik od kamery. Nepostradatelnými členy týmu jsou samozřejmě i kostyméři, maskéři a architekt Petr Zeman, který mělnickou lokalitu pro natáčení vybral.

Ale zpátky k natáčení. Štáb je už rozestaven, asistenti drží obří chlupaté mikrofony, jiní zas hlídají, aby kolemjdoucí lidé nevběhli do záběru. „Dvě stě čtyřicet jedna lomeno jedna poprvé,“ informuje skriptka. „Tak prosím, paní Tůmová,“ přichází na scénu Václav Jílek a pokládá před Jiřinu Bohdalovou, svou filmovou babičku, chutně vypadající dortík. „Stop!“ ozve se Zelenka. „Vašku, řekni to těsně před tím, než položíš ty dortíky,“ objasňuje režisér důvod přerušení. Scénu totiž bedlivě pozoruje na monitoru se sluchátky na uších, a tak prakticky sleduje to, co uvidí televizní divák. Kvůli hospůdkám lemujícím celý okruh mělnického náměstí si musí dát pozor i na nechtěné natáčení reklamy. Do záběru se cpe jeden nápis za druhým, a tak najít vhodnou polohu je opravdu těžké.

Začíná další záběr a celé náměstí se rázem ponoří do ticha. Konečně odpoutávám svůj pohled od hlavních protagonistů a pozoruji, co se děje kolem. Teprve teď si všímám, že rolí komparzistů popíjejících kávu u vedlejšího stolu se ujali členové štábu nebo že se uprostřed náměstí objevily dva pojízdné záchodky.

Zatím scénu nic nepřerušilo, a tak jsme všichni stále zticha, sem tam někdo pro rychlou domluvu zagestikuluje. Ale bylo by to moc velké štěstí, kdyby se záběr povedlo dotočit. Zvony kostela svatého Petra a Pavla se právě rozezněly, odbíjí šestá hodina. „Stop! Musíme jet znova,“ zavelí Zelenka. Klapka, kamera, další pokus právě začal. Jílkův text už znám skoro nazpaměť a rozhodně nejsem sama. U

Uvažuji nad tím, proč Václav Jílek své babičce ve filmu vyká a oslovuje ji paní Tůmová. Z myšlenek mě však vytrhne hluk, který způsobí otevřené dveře jedné z přilehlých hospůdek. Pán, který odtamtud právě vyšel, je hned zadržen asistenty, aby nevstoupil do záběru. „Já tam mám ale kolo!“ brání se onen muž, na kterého jistě již začala působit zkonzumovaná piva.

Nakonec se ale scéna povede, a tak se jde točit ještě z druhé strany. Musí se přestavět jak scéna, tak kamera a světla. Dav lidí v tuto chvíli zas ožívá a každý přesně ví, co dělat. Jiřinu Bohdalovou okamžitě balí do pestrobarevné deky, aby v tomto sychravém počasí nenastydla. Během krátké pauzy jí společnost dělá nejen jeden z asistentů, ale i cigareta. Václav Jílek se přesouvá k monitoru a zkoumá svůj herecký výkon. Když je místo nachystáno, oba herci opět zaujímají své pozice. Vše se musí doladit tak, jak bylo, a tak se hlavní protagonisté přesunují podle pokynů kameramana. „Paní Bohdalovou zvednout,“ ozývá se. Načež se k herečce přižene muž s dřevěnými deskami, kterými jí vmžiku vypodloží židli. Ostřič si měří vzdálenost herců od kamery, aby mohl správně nastavit obraz, ještě přepudrovat nos, načechrat vlasy a může se opět začít.

„Pohlídejte, prosím vás, ty dveře, ať tam nikdo nechodí,“ křikne na mě jedna z produkčních. Začínám se tu cítit důležitě, už i já mám svůj úkol. Nevydržím však dlouho, protože z hospody se začínají trousit podnapilí čumilové, kteří se mě pokoušejí zaujmout rádoby vtipnými historkami.
Opouštím své teritorium a zjišťuji, co se bude dít dál. „Dneska budeme točit ještě v restauraci a v bytových prostorách,“ informuje mě produkční. Točit se bude až do dvou do rána, a to s půlhodinovými pauzami po pěti hodinách. Když si představím množství natočeného materiálu, už se ani nedivím, že seriál půjde na televizní obrazovku nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Vrhám poslední pohled na štáb a s úsměvem si prohlížím černé sněhule, které má Jiřina Bohdalová na sobě. Ještě zamávat stále opuštěným pojízdným záchodkům a můžu vyrazit.

Autor: Gabriela Boková