Kam přijede Václav Strasser, tam je obvykle veselo. Dokáže vykouzlit úsměv i u zarytých bručounů. Je totiž bublinář.

Jeho čarování s mýdlovými bublinami dělá s lidmi hotové divy. Dospěláky dokáže bezděky vrátit do doby, kdy cvrnkali kuličky a točili káču a děti k němu obdivně vzhlížejí jako k pohádkovému čaroději. Takové bubliny, na nichž hrají všechny roztodivné barvy, totiž z bublifuků nevykouzlí. A o tvarech ani nemluvě.

Naposledy se o tom mohli přesvědčit návštěvníci neratovické divadelní pouti. Jeho vystoupení bylo závěrečným číslem celé akce. A publikum ohromilo.
Zřejmě si pak při zpáteční cestě autem pořádně z plných plic zahalekal. „Je to vždycky adrenalin. Když se to povede, jedu domů a hulákám nadšením,“ přiznal ještě před představením Václav Strasser, profesionální mim, který s bublinami začal asi před dvaceti lety.

Bubliny jako kolorit k představení

Při jednom pantomimickém představení totiž použil bubliny. Ale jen jako kolorit.

Právě tento den pak odstartoval jeho další úspěšnou kariéru. „Zjistil jsem, že děti a lidi koukají na bubliny a ne na mě, když jsem měl mimovat prolog hry,“ vzpomíná na své začátky bublinář. „Tak jsem vymyslel svůj vlastní roztok. Zjistil jsem, že s ním jdou dělat různé triky a pak jsem si připravil asi pětiminutové číslo, které jsem hrál šest let den co den v noční šou s baletkami v pražské Alhambře,“ vypráví Václav Strasser.

S bublinovými efekty míří do Šanghaje

Nyní s bublinovými efekty ohromuje diváky po celém světě. Jeho nejbližší cesta vede do čínské Šanghaje, kde své umění předvede na českém dnu návštěvníkům výstavy Expo 2010.

Tam představí novou rekvizitu, pomocí které na jedno máchnutí udělá na sto padesát bublin. „Jsou tam taková očka, která jsem vymyslel a vyrobil. Než jsem rekvizitu poslal do Číny, na dvou akcích jsem ji vyzkoušel. A perfektně to funguje,“ nezastírá radost Václav Strasser.

Světlo a průvan jsou neřádi

Když se Václavovi Strasserovi bubliny nedaří, můžou prý za to technici. „Musím si ohlídat, aby v místě, kde mám vystoupení, nebyl průvan nebo zapnutá vzduchotechnika. Dělání bublin taky můžou ovlivnit silná světla, která vyžhaví vzduch,“ vysvětlil bublinář. „Když zavírám lidi do bublin, musí být dokonce úplné bezvětří,“ dodává s tím, že před každým vystoupením, které má venku, také měří vlhkost vzduchu.

A vlhkoměr se stal součástí jeho pravidelné výbavy. „Když je po dešti, je to taková frajeřinka, to si jen mávám bublinovou raketou a jde to samo. Naopak když je suchý vzduch a vánek, všechny pohyby musím dělat pomaleji, aby bubliny měly silnější stěnu,“ popisuje bublinář.

Tajemství roztoku bublinář nevyzradí

Namíchání toho správného roztoku je tak trochu alchymie. Možná právě proto se od Václava Strassera jeho vlastního receptu nikdo nedočká. Tají ho. „Znám se se světoznámými bublináři a neznám nikoho, kdo by svůj návod na roztok prozradil,“ říká.

A je to tak dobře. Pak by jeho každoroční návštěva na Divadelní pouti v Neratovicích nebyla pro diváky tak ohromující. Ti se mohou vrhnout na saponáty a mýdla a vyrobit si vlastní…