„Nerad retušuji, mám rád přirozenou krásu," říká mělnický rodák Václav Zýval, který v dubské Galerii Pošta odhalil svou druhou samostatnou výstavu fotografií. Návštěvníkům tam představil bezmála čtyřicet fotografií ženských aktů, které pořídil během posledních tří let.

Fotografování se Václav Zýval věnuje už pětadvacet let. „Fotím od devadesátého roku, kdy jsem poprvé mohl vycestovat za hranice. Tehdy jsem si koupil svůj první foťák, který byl z bakelitu a nedalo se s ním dělat nic jiného než jen cvakat," vzpomíná na první seznamování s fotografováním jednapadesátiletý nadšenec.

Pouhé mačkání spouště bez možnosti manuálního nastavování ovšem Václava Zývala přestalo brzy bavit. „Postupně jsem z malé bakelitové krabičky přešel na kinofilmové a později digitální zrcadlovky," připomíná dubský fotograf, který o sobě říká, že jako každý amatér fotí úplně všechno. „Spoušť zmáčknu vždy, když vidím něco, co se mi líbí a je to blízké mému srdci. Občas se snažím o netradiční pohledy na tradiční místa."

Zpočátku Václav Zýval svými fotoaparáty zachycoval hlavně přírodu, stále častěji jej ale lákalo fotit lidi. Nejdříve na ulici, později v ateliéru, který si kvůli tomu také vybudoval. Jeho první modelkou byla manželka Dana. „Postupem času se začali ozývat další lidé, kteří toužili po fotografiích do rodinného alba nebo se odvážili fotit akty. Někteří se zastaví jednou, jiní se vracejí. Manželka je v současné době u každého focení moji asistentkou, ale stále samozřejmě zůstává modelkou, na kterou se skrz objektiv dívám nejčastěji," líčí fotograf, který je už téměř třicet let členem policejního sboru.

Svou druhou výstavu, kterou po třech letech otevřel opět v Galerii Pošta v Dubé, koncipoval do dvou barev – černé a bílé. „První výstava byla směs černobílých a barevných fotografií. Tentokrát jsem se zaměřil pouze na černobílé, protože jsou takové tajemnější a romantičtější."

Vedle fotografií krásných žen se na výstavě objevila i série snímků nahého muže. „Za celou dobu jsem fotil jen jediného chlapa, který se mi dokonce sám ozval. Fotili jsme spolu už dvakrát, přitom jezdí až z Chomutova," říká Václav Zýval, který své modelky nearanžuje pouze ve své ateliéru, ale vyjíždí s nimi především do přírody. „Kokořínsko je k tomu jako stvořené. Vždycky tam člověk najde krásné místo, kde není mnoho lidí a dá se tam bezvadně fotit."

Působivé snímky dubského autora jsou v Galerii Pošta k vidění až do 6. června, a to vždy ve středu a v sobotu od 9 do 11 hodin a v pátek od 14 do 16 hodin.