Potřetí a naposledy odehraje Veslařský amatérský divadelní spolek představení Divadla Járy Cimrmana Vyšetřování ztráty třídní knihy. Třikrát a dost, právě tak totiž před lety zněla podmínka pražského divadla pro to, aby ochotníkům z Neratovic poskytla práva na interpretaci své hry.

Zakladatel divadelního spolku Richard Wiesner říká o vystoupení, které se svými kolegy odehraje ve velkém sále neratovického společenského domu ve čtvrtek 9. dubna, že bude premiérovou derniérou.

Neratovičtí Cimrmanovci totiž mají ve svém repertoáru ještě hry Dobytí Severního pólu a Záskok, s těmi před platícími diváky vystoupili už dvakrát, a Hospoda Na Mýtince, jež na svou veřejnou premiéru teprve čeká.

Poslední repríza hry

„Je to naše oficiální poslední repríza," potvrdil Richard Wiesner, „tak bychom byli rádi, kdyby bylo vyprodáno," dodal s tím, že pár lístků je stále ještě možné sehnat.

Čtvrteční představení bude výjimečné i z toho důvodu, že veškerý výtěžek ze vstupného použije Richard Wiesner na organizaci červnového dětského dne, jehož součástí bude dětský závod Spartan Race.

Majitel fitcentra, trenér a velký sportovní nadšenec absolvoval v minulém roce několik těchto závodů v kategorii dospělých, do většiny z nich přitom nastoupil ve dvojici s handicapovaným kamarádem Martinem Zikmundem. A protože se netají tím, že je pro něj důležité učit zdravému pohybu nejen dospělé, ale hlavně děti, rozhodl se uspořádat pro malé Sparťany vlastní závod.

„Už jsme určili datum a místo, bude to 27. června v Lobkovicích. Doufám, že všechno vyjde, bude to velká celodenní akce," poznamenal Richard Wiesner.

Plné hlediště

I proto věří, že hlediště bude v příštím týdnu plné. Vedle milovníků Cimrmana totiž určitě dorazí i ti, které má v tréninku. A možná se objeví i vzácná návštěva z Prahy.

„Psali jsme do Divadla Járy Cimrmana a požádali jsme je, jestli by nechtěli přijet, že bychom byli moc rádi. Ale je to těžké, mají spoustu hraní a přece jen už jsou to starší pánové. Tak se necháme překvapit," řekl Richard Wiesner, který před pár dny spolu s hereckým kolegou Tomášem Hrodkem navštívil představení Dobytí Severního pólu.

„Jsou to páni herci, reagují na publikum i jeden na druhého, nebojí se situačního humoru. Užili jsme si to, bylo to moc hezké," našel jenom slova chvály.

I on přitom ví, že oproti dobám, kdy Veslařský amatérský divadelní spolek začínal s veřejnou produkcí, se herecké umění všech jeho členů zlepšilo. Už si dovolí přidat do jednotlivých vystoupení své vlastní nápady a gagy, byť nikdy nejde o velké změny, které by hře mohly možná i uškodit.

Umění improvizovat

„Je dobře, že začínáme trochu improvizovat. Umíme plynule navázat na ostatní, pokud to je třeba. Hraní je nám přirozenější, už nejsme vyklepaní tak jako dřív, že bychom museli role umět písmenko po písmenku," popsal s tím, že na zkouškách bývá občas hodně veselo. „Nejhorší je, že jak tam blbneme, říkáme i věci, které by pak na jevišti zaznít neměly. Jenomže kluci si to zapamatují, pak si to vybaví a může nastat problém. Vím o třech situacích, které nás mohou potkat, a bojím se, že se začneme smát," povzdychl si, „na druhou stranu možná na něco podobného diváci čekají."

Vyšetřování ztráty třídní knihy začala parta kolem bývalého profesionálního veslaře nacvičovat teprve před pěti týdny, obvykle jim přitom zkoušky zaberou čtyři měsíce. Výhodou pro ně bylo, že nejde o zcela novou hru, ale o představení, které už několikrát hráli.

„Vždycky říkám, že bych chtěl mít měsíc před představením hotovo a už jenom řešit detaily. Ale zase to nevyšlo," uvedl Richard Wiesner.

„Naštěstí v hlavách nám texty zůstaly, ačkoli trošku bojujeme se semináři, které se také musí odehrát, nejde je jenom přečíst z papíru. Máme posledních pár zkoušek a máme ještě hodně práce. Nechápu, jak z takových zkoušek, jaké máme, pak může vzejít podařené představení. Kdyby to někdo viděl, nevěřil by," popsal.

Psychicky náročné zkoušky

A co je podle Richarda Wiesnera na zkouškách vůbec nejtěžší? „Když vidím celou hru třeba čtyřikrát za jediný den, říkám si, čemu se ti lidé budou smát? Vždyť už to ani není vtipné. Bez zpětné vazby jsou zkoušky psychicky náročné," připomněl. „Vím, že to zase dopadne dobře, ale jsou to nervy. Nicméně jakmile se publikum poprvé zasměje, spadne to z nás a užijeme si to."

Richard Wiesner pokaždé tvrdí, že jakmile se zatáhne opona, nechce své herecké kolegy půl roku vidět. Letos mu ale toto přání nejspíš nevyjde, před Vánoci by totiž neratovičtí Cimrmanovci rádi vystoupili s další hrou. Ideálně s Hospodou Na Mýtince, na kterou se chystají už dlouhou dobu. Nebrání se ale ani jinému představení, o němž budou s Divadlem Járy Cimrmana teprve jednat.

„Hospoda je nejnáročnější na čas a zkoušení. Výběr postav byl jednoduchý, mohou do toho jít dva kluci, kteří jsou schopní to nějak odzpívat. Dokonce už jsme i začali s hodinami zpěvu, ale sejít se na zpěv a ještě na zkoušky, to teď nebylo schůdné," vysvětlil Richard Wiesner, proč příští týden místo Hospody Na Mýtince odehrají právě Vyšetřování ztráty třídní knihy.

„Jinak máme požádáno o další tři hry, věřím, že když jsme splnili jejich podmínky, není důvod, aby nám je nedali. Konkrétně jsme to zatím neřešili, ale myslím, že se všichni shodneme na Dlouhém, Širokém a Krátkozrakém. Je tam sice náročná výprava, ale je to známá hra a líbí se nám," uzavřel.