Po předchozích třech ročnících, kdy mezi sebou bojovali červený a bílý vévoda, se  návštěvníci tentokrát přenesou do doby husitské. Vedoucí skupiny Petr Pátra uvedl, že letošní Bitva má být připomenutím 740 let od založení města Mělníka.

„Původně jsme měli připravený pohádkový příběh s čarodějnicí a nestvůrou podobnou draku, ale při příležitosti oslav založení města jsme se rozhodli pro jiný scénář," řekl Petr Pátra s tím, že pohádku si diváci užijí zase za rok. „Letos jsme to koncipovali jako určitou fikci založenou na skutečných událostech," dodal.

Návštěvníci, kteří v sobotu dorazí do parku pod mostem Josefa Straky, se tak mohou těšit na střet českého krále Zikmunda Lucemburského, zvaného liška ryšavá, a husitských vojsk pod vedením Jana Žižky z Trocnova. A také na nejrůznější úskoky a lsti znepřátelených konšelů.

„Děj Bitvy se odehrává v roce 1424 při fiktivních oslavách stopadesátého výročí založení Mělníka," připomněl Petr Pátra. „Dojde ke ztrátě zakládací listiny, k bojům a šarvátkám přímo v ulicích města, později i mimo jeho brány," přiblížil mělnický rytíř děj sobotní Bitvy.

Diváci sice letos neuvidí velkolepou tvrz jako v předchozích letech, přesto se nemusejí obávat, že by nebylo co obdivovat. Přímo před jejich očima totiž vyrostou budova radnice, měšťanské domy i vesnické chaloupky. Vedle šermířských soubojů muže proti muži si pak návštěvníci užijí také pyrotechnické efekty. „Jeden z domečků, ve kterém byl uskladněný střelný prach, necháme vyletět do vzduchu," přiblížil Petr Pátra, který doufá, že letos se bitvy účastní nikoliv coby moderátor, ale v roli jednoho z šermířů.

„Možná to opět odnesu já, ale raději bych se účastnil Bitvy. Doufám proto, že si mikrofon tentokrát vezme do ruky Láďa Slavík, který je zároveň naším dlouholetým zvukařem," doplnil.

Při loňském ročníku Bitvy se po travnaté ploše pohybovalo 127 šermířů. Letos se jejich počet ještě navýší, už nyní má Petr Pátra na svém seznamu zapsáno okolo sto šedesáti jmen.

„Tolik jich je přihlášeno přímo do Bitvy. K nim je ale nutné připočítat ještě fraucimor," uvedl. „Skupiny se nám ozývají samy. Hlásí se i ti, kdo tu ještě nikdy nebyli, přijedou třeba z Brna nebo z Jihlavy," pochvaloval si zájem šemířů o mělnickou Bitvu.

Vedle Bitvy samotné se návštěvníci mohou těšit také na bohatý doprovodný program. Viktor Braunreiter přijede se svým divadlem jednoho herce, dorazí kejklíři, doboví řemeslníci a jarmarečníci či čaroděj Cave s hady.

Letošní novinkou pak bude vystoupení Kristýny Vlčkové, akrobatky na volném laně, ukázka mučení a práva útrpného či siláckých kousků v podání Jakuba Kocourka.

Postaráno bude také o hudební program, vedle skupiny Paduana Hispanica zahraje také rocková a bluesová kapela BAD. A samotný závěr večera zpestří ohnivá show s akrobatickými prvky.

PROGRAM
13.00 – slavnostní zahájení
13.05 – dobová hudba v podání skupiny Paduana Hispanica
13.30 – pouliční divadlo jednoho herce Viktora Braunreitera
14.00 – rytířský turnaj
14.30 – akrobacie na volném laně v podání Kristýny Vlčkové
15.00 – dobová hudba v podání skupiny Paduana Hispanica
15.30 – ukázky sokolnictví
16.00 – BITVA
17.00 – pouliční divadlo jednoho herce Viktora Braunreitera
17.30 – ukázka mučení a práva útrpného Špínova Tortura
18.30 – jižanský rock a blues v podání kapely BAD
20.30 – ohnivá show