Šestice muzikantů z Mělníka, Roudnice nad Labem, Štětí a Hradce Králové o sobě letos dala vědět nejen novým cédéčkem s názvem Just, ale především vítězstvím v hudební anketě Deníku Mělnický Otík 2010.

Přemýšlím, jak asi mohl vzniknout název vaší kapely: Navostro?
Filip: Jedna z verzí je, že jsme se snažili tradiční skotské rytmy hrát v ostřejším tempu, dát jim nový, vostřejší háv.
Marek: A jednak proto, že pod tím kiltem chodíme opravdu navostro. Někdy to ale není jednoduchý. Zvlášť v létě, po takových třech koncertech za sebou…

Kdo přišel na nápad vystupovat v kiltech?
Filip: To vyplynulo tak nějak samo, v souvislosti s hrou na skotské dudy. Moje sestra žila nějakou dobu se svým přítelem v Anglii a já jsem za nimi často jezdil. Při té příležitosti jsem procestoval i Skotsko. Tam se mi moc zalíbilo a nějak jsem ty skotské prvky přenesl i do kapely. Už jsme skoro všichni odění ve skotským originálu. Jen košile jsme si nechali navrhnout podle vlastního loga a občas má někdo z nás na nohou místo originálních skotských bot steely nebo kanady. Ale to je na dokreslení toho, že hrajeme ostřejší muziku, a hlavně, že jsme Češi a ne Skoti.

Jak se vaše šestice dala dohromady?
Marek: Víceméně jsme přirozeně vyplynuli, abych tak řekl. Před třinácti lety jsem byl přijat na post zpěváka do souboru, který nesl název Rhodesia. Hráli jsme a hrajeme lidem pro radost na zábavách, plesech a svatbách. Byli jsme taky pozváni na svatbu Filipovy sestry, abychom tam hráli - a tam Filip hrál na dudy.
Filip: Na té svatbě jsme jen tak z legrace zkusili zahrát pár písniček dohromady, a pak už to šlo hodně rychle. Jako host byl pozván i můj budoucí učitel hry na skotské dudy a náš častý host na větších koncertech William F.Doehring III., kterému nikdo neřekne jinak než Chip.
Petr: Šlo to tak rychle i proto, že někoho napadlo přihlásit nás do Budyně nad Ohří na festival Keltský Kruh. Zkoušku jsme měli den předem, nacvičili jsme asi čtyři skladby a druhý den jsme to zahráli úplně jinak, ale posluchače, diváky i nás to bavilo.

Kdo vás převážně poslouchá?
Filip: Hodně nás mají rády dámy. Možná se jim líbí, že jsme opravdu navostro, což jsme. Je ale zajímavé, že většinou posílají své manžely, aby se nás na to zeptali. A ty chlapy to samozřejmě nezajímá, no, ale když tak o tom uvažuju …
Petr: Některé dámy se chodí zeptat i samy. Nestalo se snad, že bychom vystupovali a jedna nebo dvě nebyly zvědavé. Některé si chodí rovnou i sáhnout.
Filip: Největší problém s námi měli hudební kritici, protože nevěděli, kam by nás měli zařadit. My totiž máme rockové základy a k tomu ještě hrajeme klasickou skotskou muziku, do které natahujeme další vlivy, jako jefoukací harmonika, low whistles, dokonce jsme přiřadili i punk k dudům. My siprostě užíváme tu svobodu a to, že můžeme zkoušet všechno, co chceme.

Jaké akce čekají kapelu Navostro do konce roku?
Marek: Čeká nás jedna nádherná akce, na kterou jsme moc hrdi. Byli jsme pozváni do Bratislavy, kde se 18. prosince v Parku kultury a oddychu koná přehlídka českých, slovenských a moravských kapel. My máme tu čest, že můžeme být součástí. Vystupujeme dokonce v primetimu, takže to bude se vší parádou, účastní se i naše tanečnice Navostro Dancers a akrobaté Navostro Jumpers.

Už máte plány na příští rok?
Marek: Máme. Chceme nazkoušet písničky z druhého cédéčka a manažer už nás zásobuje termíny vystoupení. Možná natočíme ještě jeden klip, aby měl Tell Me Ma bratříčka.