Portrét. To bylo téma, kterému se v mělnické Galerii Ve Věži v sobotu věnovaly děti v rámci dalšího 
z oblíbených workshopů. Společně s kurátorkou galerie Silvií Gajdošíkovou se snažily tématem svých výtvorů navázat na fotografická díla, která v jedné z mělnických dominant vystavuje dokumentární fotograf Jindřich Šreit.

„Výstava s názvem Jsme z jedné planety představuje portréty cizinců, kteří žijí 
v České republice. Workshop jsem proto chtěla zaměřit také na portréty," řekla kurátorka galerie, která je součástí Mělnického kulturního centra.

Malí šikulové ovšem netvořili jen tak ledajaké portréty. Silvie Gajdošíková pro ně vybrala vskutku netradiční techniku Egg Cubism. Pod dvěma anglickými slovy se skrývá malování na obyčejná plata od vajíček, kterých je všude dost.

Díla vytvořená na papírové podklady pro třicet slepičích vajíček podle výtvarnice a kurátorky galerie působí na oko pozorovatele zajímavým trojrozměrným efektem. „Ať už se člověk na plato dívá z jakéhokoli úhlu, stále to vyvolává dojem, jakoby ho ty oči sledovaly. Musejí být ovšem namalované na vrcholcích plata," přiblížila Silvie Gajdošíková.

Děti, které se rozhodly sobotní odpoledne strávit v Galerii Ve Věži, dostaly sice svá plata od vajíček, ale nejprve je čekalo kreslení na papír. „Nejlepší je, když si svou představu nejdříve načrtnou na papír, aby se při malování na nerovné plato neztratily. Přeci jen to není úplně jednoduché," vysvětlila výtvarnice, která dětem doporučila, že mohou namalovat například portrét své maminky, kamaráda nebo třeba oblíbené pohádkové postavy.

Během necelých tří hodin se pod rukama šikovných dětí plata od vajíček proměnila ve veselé obličeje, které na své autory budou jistě dohlížet ze stěn v jejich dětských pokojíčcích.

Workshopy Ve Věži děti navštěvují jednou do měsíce, vaječnému kubismu se ale věnovaly poprvé. „Snažíme se vždy vybrat takové téma, aby korespondovalo s výstavou, kterou tu máme. Měli jsme workshopy zaměřené například na stínové divadlo, tvorbu knížeček nebo jsme kreslili na lipové listy," připomněla Silvie Gajdošíková.

Na lipové listí děti malovaly společně s výtvarníkem Jaroslavem Svobodou, který tam v tu dobu zrovna vystavoval svá díla. Sám totiž ke své tvorbě využívá plochy, které jsou polepené listy.

„Pokaždé se umělců, kteří u nás vystavují, ptám, jestli chtějí vést dětský workshop," doplnila kurátorka galerie 
ve starobylé věži.