Devítikilometrová stezka, která nese jméno po nadšeném turistovi a řediteli mšenských měšťanských škol Josefu Bedřichu Cinibulkovi, se po letech dočkala obnovení.

Turisty vede po cestě se spoustou přírodních krás už čtyřiašedesát let žlutá turistická značka. Nyní se na trase navíc dozvědí, jak se nazývají pískovcové skalní útvary a zjistí spoustu zajímavostí o lesní floře a fauně. Na mnoha místech naučné stezky totiž přibyly informační panely, které navrhli žáci Základní školy ve Mšeně.

Podle učitelky Dany Sobotkové, která se školáky na obnově Cinibulkovy naučné stezky pracovala, s projektem ve škole začínali už před čtyřmi lety. „Nejprve jsme se s dětmi seznámili s okruhem, který navrhl pan ředitel Cinibulk a celý jsme ho prošli. Žáci celou stezku zmapovali a připravili o ní počítačovou prezentaci,“ uvedla učitelka a dodala, že vloni školáci začali pracovat na samotném projektu. Navrhovali, jak by měly vypadat panely, a připravili skládací brožuru, která devět kilometrů dlouhou trasu popisuje.

„Po celou dobu, kdy jsme se projektu věnovali, jsme spolupracovali se Správou Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, městem Mšenem a občanským sdružením Zahrada,“ poznamenala Sobotková.

Žáci mšenské základní školy chápou, že přírodu je nutné chránit. „Naší paní učitelku napadlo, že bychom se mohli pokusit zachovat stezku pro další generace. A také je dobré vědět, co všechno je na stezce vůbec možné vidět,“ vysvětlil čtrnáctiletý David Vysloužil ze Stránky a řekl, že jemu se na naučné stezce nejvíc líbí Prolezovačky, Bludiště a skalní útvar Obří hlava a žába.

Slavnostího znovuotevření stezky se 20. května účastnil vedle žáků a zástupců školy starosta města Mšena Martin Mach, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc, šéf Správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Ladislav Pořízek a botanička Blanka Jírů. Jablečným moštem pokřtili kreslenou informační brožuru a s ostatními účastníky vyrazili na část Cinibulkovy naučné stezky.