„Myšlenka na středověké divadlo vznikla už před mnoha a mnoha lety, když jsem jako kaskadér jezdil na koních v zábavním parku nedaleko Norimberka. Z toho vyplynul nápad, že bychom mohli něco podobného udělat i u nás. Vytvořili jsme tak putovní dobové divadlo s koňmi,“ prozradil Deníku Petr Novák z Divadla Traken.

Sám pochází z trojice bratrů. Zajímavostí je, že každý z nich má podobnou divadelní skupinu a navzájem si tak trochu konkurují, byť nejstarší z tria Nováků dodnes vystupuje v Německu. Každé ze zmíněných divadel má prý ale jiné představení s odlišným scénářem.

„Nesnažíme se o historický dokument. Naším hlavním cílem je pobavit diváka. Nicméně dodržujeme určité heraldické zvyklosti a i zbraně se snažíme mít z určitého období,“ nastínil Novák.

Traken mohli diváci vidět nejen na mnoha místech České republiky, ale i v zahraničí. Jeho herci vystupovali dva roky například v prestižním zábavním centru v Holandsku, hráli také v Rakousku, Německu či Francii. Sezona pro divadlo začíná v polovině dubna a končí v září. Ale i přes zimu občas uspořádají nějaká představení v halách. V současnosti divadlo tvoří stálá parta dvanácti lidí se sedmi koňmi. „Maskotem celé naší skupiny je velbloudice Landyša pocházející z Kazachstánu. V tamním nářečí znamená její jméno Pouštní kvítek,“ dodal Novák.