„Proč by kočka nemohla mít zelený ocásek? Jsme přece ve světě fantazie,“ odpovídá pedagožka na zvídavé otázky dětí.

V malém sále muzea byla podlaha plná dřevěných komponentů, lepidel a dalších nezbytností, ze kterých si nejen děti, ale i maminky vyráběly dřevěné hračky, které si pak odnášely domů. Samotná výstava je plná dřevěných loutek, hraček, objektů a obrázků a připomíná dávno zapomenutý um a fantazii řemeslníků a umělců, kteří tvoří svůj svět fantazie vlastníma rukama. V dílničce přetvářely děti svoji vlastní fantazii do dřeva.

„Do muzea na dětské výstavy chodíme pravidelně a moc se nám tady líbí, a moc milujeme velikonoční a vánoční jarmark. Myslím si, že je to moc hezky dělané pro děti. Já jsem tady dnes se svým dítětem, ale muzeum doporučujeme dál a přibíráme s sebou další kamarádky s dětmi a moc si to tady užíváme,“ říká jedna z maminek z Mělníka.

Výstavě Imaginárium patří oba výstavní sály muzea a ojedinělá je v tom, že dotýkat se exponátů je povoleno, vlastně je to nutné, a tak mohou děti i dospělí zkoumat, hrát si i objevovat. Výstavu je možné navštívit až do 4. října a prožít tajuplný svět divadla, vnímat všemi smysly i vlastníma rukama. A stačí se pozorně dívat a splnit deset soutěžních úkolů a tím pádem se zúčastnit soutěže o originální grafiku Matěje Formana a dřevěné autorské hračky, která byla v souvislosti s tajuplným a veselým světem bratří Formanů a jejich přátel vyhlášena.

Také vstupní prostory patří výstavě a návštěvníky vítá expozice fotografií s názvem Svět zvířat, které zachycují fauny z různých částí světa a autorkou je ředitelka muzea, a i cestovatelka Miloslava Havlíčková.