Nejdůležitějším členem kapely, alespoň pokud jde o tvorbu repertoáru, je Josef Hlavatý. Výrazu frontman se však vyhýbá. „Do toho se nehrnu, já osobně si frontmana představuji jako hlavního zpěváka. Na to my máme zpěvačku," podotýká kytarista, který je autorem všech skladeb, jež skupina hraje. „Je pravda, že hrajeme moje písničky, ale kapela se na nich samozřejmě taky podílí. Rozhodně nemůžu říct, že EXIT 18 rovná se já," odmítá vůdčí roli.

Byl to však právě on, kdo spolu s baskytaristou Jaroslavem Šejbou kapelu v roce 2009 založil. Tehdy se k nim přidal ještě bubeník Tomáš Přikryl a rázem bylo na světě bluesové trio. O rok později pak mezi sebe muzikanti přijali dvě zpěvačky, dvojčata Kopolovičova, Petra ale s kapelou vydržela pouze dva roky. To Helena, které nikdo neřekne jinak než Eli, je s pány dodnes. „Je to skvělá zpěvačka, má za sebou zpívání ve sboru i pár talentových soutěží," chválí si spolupráci s mladou blondýnkou Josef Hlavatý.

Sám přitom není přílišným zastáncem televizních soutěží, které si daly za úkol najít nové zpěváky. Mnohem víc se mu líbí, když někdo uspořádá přehlídku mladých kapel, která není svázaná žádnou komercí a interpreti tam mohou skutečně ukázat, co vlastně umí. „Bohužel to ale organizátoři často finančně neutáhnou, protože pro podobné projekty není snadné sehnat sponzory, a po pár letech taková akce skončí," dodává.

Josef Hlavatý s hudbou začínal v Základní umělecké škole v Mělníku. „Asi mě tam učili dobře, když jsem u toho vydržel celý život," směje se a dodává, že dnes je pro něj muzika životní náplní.

I proto vlastně EXIT 18 vznikl. Kytarista chtěl totiž hrát svou vlastní muziku, ne pouze reprodukovat díla druhých. „Přijde mi to jako obléknout si košili někoho jiného a nechat se chválit, jak mi to sluší," netají se svým názorem na kapely, které hrají skladby jiných skupin a zpěváků. Zároveň si však uvědomuje, že snažit se prosadit s vlastní muzikou není snadné. „Lidé nechtějí přijímat nic nového, zamýšlet se. Chtějí notoricky známé a často i hloupé písničky. Jenže takové my nehrajeme," dodává okamžitě.

Hudba, které se EXIT 18 věnuje, se podle něj pohybuje v hranicích pop-rocku, funky a blues. Většinou přitom kapela hraje na různých festivalech a koncertech. V zimě pak na klubové scéně.  „Nejsme zábavová kapela. Tím, co hrajeme, jsme zaměření na tu vnímavější skupinu posluchačů. Hlavně proto, že hrajeme věci, které většina lidí nezná," připouští Josef Hlavatý.

Když má mluvit o tom, kde bere inspiraci pro skládání, vytasí se s maličko neobvyklou metodou: „Nejdříve si vymyslím téma, o čem ta písnička bude. Když jde o zajímavý a intenzivní prožitek, píseň ze mě často doslova vylítne." Zároveň však dodává, že textařina je docela nedoceněná práce. „Člověk se pere hned se dvěma věcmi naráz – musí se trefit do melodie a rytmizace, a ještě předat posluchačům nějakou myšlenku. Text zkrátka musí mít hlavu a patu," podotýká s povzdechnutím, že kvalitních autorů nejen textu, ale i hudby je u nás čím dál méně. „Bohužel vymírají," říká s odkazem na nedávno zesnulého Zdeňka Rytíře.

Do povědomí lidí se EXIT 18 výrazněji zapsal loni při kralupské vzpomínkové akci na povodně, které město zasáhly v roce 2002. To ještě členové kapely netušili, že o pár měsíců později budou záplavy zažívat na vlastní kůži. „Naše původní zkušebna nevydržela. Vyrazila tam spodní voda, takže jsme tam naprosto nečekaně najednou měli dvacet čísel vody," popisuje skladatel a textař. „Naštěstí náš baskytarysta našel zázemí v areálu jedné místní firmy, kde teď začínáme zkoušet. Chvilku totiž trvalo, než jsme všechno přestěhovali a obnovili zničený aparát."

Ke společným zkouškám se čtveřice muzikantů dostane zhruba jednou týdně, svolávají se přitom z několika různých míst. Zatímco baskytarista bydlí přímo v Kralupech, ostatní členové skupiny se do města musí nejprve sjet. Po dálnici, ze které odbočují právě na výjezdu číslo osmnáct…

A co je největším snem Josefa Hlavatého? „Chtěl bych se dočkat návratu zájmu o živé hraní, aby lidé opět chodili na koncerty a neseděli u televize nebo internetu. A chtěl bych, aby se nestyděli zatleskat tomu, kdo něco umí. Vždyť kvůli tomu potlesku to vlastně všechno děláme…" uzavírá kytarista.

VIZITKA
Kapelu tvoří kytarista Josef Hlavatý, baskytarista Jaroslav Šejba, bubeník Tomáš Přikryl a zpěvačka Helena Eli Kopolovičová. Čtveřice má natočené vlastní album, maxisingl, který obsahuje pět jejich autorských skladeb. Před dvěma lety natočila i svůj první videoklip, v současné době dokončuje druhý a chystá se opět do nahrávacího studia.