VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expediční kamera nabídne filmy, přednášky i muziku

Mělník /ROZHOVOR/ - V sobotu odpoledne se v kulturním domě koná festival Expediční kamera.

6.3.2010
SDÍLEJ:

Expediční kameraFoto: archiv pořadatele

Mělník je jedním z pětapadesáti měst v České republice, do kterých zavítá festival dobrodružných a cestovatelských filmů Expediční kamera. Mělnická část festivalu se koná v sobotu od 14 do 22 hodin v Masarykově kulturním domě. Hlavní pořadatel Dan Hála říká, že festival chce oslovit publikum i v malých městech a nabídnout jim přednášky a hudební vystoupení místních muzikantů.

Můžete v krátkosti představit festival Expediční kamera?
Před několika měsíci mi zavolal kamarád David Gladiš, že by se mnou chtěl mluvit. Byl to rozhovor o několika zajímavých filmech, které jsme viděli na velkém Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují. Diskutovali jsme o tom, že když někdo není nezávislý či není objíždění velkých festivalů jeho prioritou, nemá vůbec šanci tyto výtečné filmy vidět, ani zažít tu správnou festivalovou atmosféru. Slovo dalo slovo a na světě byl putovní filmový festival Expediční kamera.

Co je úmyslem festivalu?
Cílem festivalu není přitáhnout lidi z celé republiky do několika velkých měst, ale naopak roztáhnout křídla a doletět i do menších měst a obcí. Festival Expediční kamera je projektem, jehož konstrukcí je vytvořit poutavý a zajímavý soubor filmů, který bude k dispozici místním pořadatelům v jednotlivých místech konání festivalu. Tito pořadatelé z dané nabídky filmů sestaví svůj vlastní osobitý program, který mohou okořenit i přednáškami významných cestovatelů nebo uspořádáním afterparty s místní hudební skupinou. V Mělníku je vedle mne místním pořadatelem ještě Jana Kaňková a spolupořadatelem mělnický Masarykův kulturní dům.

Na jaké filmy se může mělnické publikum těšit?
Doufám, že to nevyzní neskromně, ale myslím, že se má mělnické publikum skutečně na co těšit. Mělnické konání jsme s Janou Kaňkovou pojali skutečně velkoryse. V programu představíme téměř všechny filmy, které festival nabízí. Filmy české produkce Hliněná řeka, Expedice Dhaulágiri – Makalu 2008, ale i zahraniční filmy jako je brazilská Uruka nebo slovenský Bhútán – Hĺadanie šťastia či bestseller ze Spojených států amerických The Sharp End.

Kolik filmů dohromady promítnete?
Mělničtí diváci se dnes odpoledne a večer mohou těšit na sedm dobrodružných a cestovatelských filmů. V programu jsou připraveny dále tři zajímavé přednášky a jeden koncert.

Který film z nabídky filmového festivalu Expediční kamera je takzvaně „nejsilnější“?
Kromě jiného je mým úkolem zpracovávat výsledky ostatních promítání filmového festivalu Expediční kamera, Proto dobře vím, že divácká úspěšnost mezi výše uvedenými filmy je víc než vyrovnaná. Můj subjektivní názor se kloní k filmu Hliněná řeka či Bhútán – Hĺadanie šťastia.

Jeden z filmů – Slzy Konga není vhodný pro děti, proč?
Film Slzy Konga je dokumentem s velkým morálním apelem. Je to film o následcích jednoho z nejhorších válečných konfliktů v novodobých dějinách světa. O válce, o které mnozí z nás ani nevědí. Přesto zmařila několik miliónů lidských životů. Film se zaměřil na bezvýchodnou situaci morálně i fyzicky zneuctěných konžských žen. Tento film zcela vybočuje z koncepce festivalu, ale život na téhle planetě není jen o zábavě a není pro českou populaci dobré před tím zavírat oči. Proto i my riskujeme ohromení diváků bezmeznou brutalitou a bezohledností této výpovědi.

Co ostatní filmy? Mohou na odpolední program vyrazit například rodiny s většími dětmi?
Zcela jistě ano. Pevně doufám, že tam budou i ty moje (smích). Myslím si, že dětská mysl se formuje od útlého dětství. Proto, kdo chce mít doma pecivála sedícího celé dny u počítače, neměl by ho zcela jistě brát na náš festival. Všichni ostatní jsou vítáni. Jak jsem naznačil mám také větší rodinu a snad pro to i pochopení, a tak jsme se s Janou Kaňkovou dohodli, že snížené vstupné bude platit nejen pro děti, studenty a důchodce, Ale i pro rodiny s dětmi. Tak, aby Expediční kamera byl festival pro všechny a nejen pro ty „co na to mají“.

Součástí festivalu jsou také přednášky cestovatelů. Kolik přednášek jste připravili? Čeho se budou týkat?
Přednášet budou zajímavé osobnosti Mělníka, kteří v živých přednáškách představí své výpravy za svobodou, dobrodružstvím i poznáním. Asi nejznámějším z našich přednášejících mělnických rodáků je Petr Slavík, který svojí fotografickou tvorbou dosáhl významných mezinárodních úspěchů a je zvaným hostem na českých cestovatelských a fotografických fórech. Pro mělnickou Expediční kameru si připravil přednášku o fotografování v pralese při realizaci projektu Tarsius.

A další přednášky?
Určitě nejznámějšími přednášejícími na Mělníku budou Martin Medek a Martin Novák. Že smělé výpravy a dobrodružné zážitky nevymřeli ani v době internetových encyklopedií a satelitní fotografie, vám představí dvojice mladých cestovatelů. Posluchačům budou vyprávět o putování po divoké Sibiři. V neposlední řadě přijede kamarád Olda Šlégr, který je významnou osobností v umělecké i filmové komunitě severovýchodních Čech. Ve svých fotografiích i ve svém osobitém a humorném vyprávění vás provede Grónskem.

Návštěvníky čeká také hudební produkce. Co uslyší?
Pro večerní průběh festivalu jsme si připravili zcela specifickou věc. V jednom sále koncert a v druhém sále promítání dokumentárního filmu. Aby životní energie našich diváků zůstala i po festivalu v rovnováze, připravili jsme do malého sálu kulturního domu zajímavý koncert – blues sessions s mladým, ale už celorepublikově známým klavíristou Tomášem Homutou. Na kytaru jej doplní známý kytarista ze Spojených států amerických Dani Robinson.

Co dalšího přiláká tuto sobotu odpoledne mělnické publikum?
Doufám, že to nebude jen ten gulášek, který pro návštěvníky uvařil kamarád. Ani si nemyslím, že by to bylo to pivečko, klobáska či kafe, které pro sobotu připravil provozovatel občerstvení v kulturním domě. Natož pak možnost opéct si špekáček na opravdovém ohni. (nezapomeňte si sebou prut na opékání). Věřím, že návštěvníky přiláká kvalitní program, který je zárukou příjemně prožitého sobotního odpoledne.

Kolik očekáváte návštěvníků?
Víte, že mne mnozí mělničtí varovali, že místní populace je nekulturní a na takovouhle akci nepřijde? Já si to nemyslím. Možná má občas někdo jiný program nebo priority, ale věřím, že když se o akci včas dozví a navíc vstupné nezruinuje domácí rozpočet. Není na místě strach o kulturnost obyvatel města, ze které vzešli lidé jako Petr Slavík, Martin Medek, Martin Novák, aletaké velké osobnosti jako František Fridrich, Viktor Dyk nebo Oldřich Wenzl.

Autor: Michaela Rozsypalová

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 14 900 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: - možnost svozu zaměstnanců z místa bydliště, Místo výkonu práce: okres Mělník + Mladá Boleslav, Kontakt: telefonicky 722 243 644 p. Berki. Pracoviště: Zoltán berki, 277 24 Vysoká u Mělníka. Informace: Zoltán Berki, +420 722 243 644. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Pomocní skladníci Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: -skenování kartonů, balení kartonů a palet pro expedici, Kontakt: telefonicky po-pá 10:00-15:00, osobní schůzka Václavské náměstí 802/56, 11000 Praha 1 po-pá 10:00-15:00. Pracoviště: Work global agency s.r.o. 01, 277 45 Úžice u Kralup n.Vltavou. Informace: Olga Savčenko, +420 608 022 221. Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč Ruční baliči Ruční baliči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Požadujeme: dobrý zdravotní stav - jedná se o práci v chladu (4-7°C), spolehlivost, Místo výkonu práce: V Růžovém údolí 553, Mikovice, 278 01 Kralupy nad Vltavou, Kontakt: telefonicky, osobní schůzka po telefonické domluvě. Pracoviště: Mpk cz, s.r.o. - kralupy nad vltavou, V Růžovém údolí, č.p. 553, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Ivan Starosta, +420 776 311 115. Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 12 200 Kč Doplňovači zboží Doplňovači zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: flexibilitu, pečlivost, fyzickou zdatnost, základní znalost s vybalováním a skládáním zboží, výhodou znalost vietnamského jazyka, Kontakt: osobní schůzka na adrese místa výkonu práce, telefonicky pátek 15:00-17:00. Pracoviště: Cuong nguyen tran 01, Jana Palacha, č.p. 789, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Thao Ngo, +420 770 678 789.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přívoz v Mělníku.

Mělnický přívoz přepravil přes 50 tisíc lidí

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Regionální muzeum letos slaví 130 let

Mělník - Regionální muzeum Mělník letos slaví 130. narozeniny od svého vzniku. Muzeum vzniklo na popud místního učitele v roce 1888, ale nemělo vlastní prostory a mnohokrát se stěhovalo z místa na místo. Před válkou bylo chvíli muzeum i na mělnickém zámku, kde se začaly postupně budovat expozity. V roce 1975 přestala doba stagnace muzea a sbírky se začaly dávat dohromady se dvěma zaměstnanci. První stálá expozice byla vystavena právě na zámku.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

V Mělníku už se nebude svážet bioodpad

Mělník – Svoz bioodpadu od rodinných domů v Mělníku končí. Ale jen pro letošní rok.

Za požár mohou podle hasičů lidé, kteří v domě byli nelegálně

Mělník – Požár, který zachvátil bývalé hospodářské stavení ve středu odpoledne, napáchal škody za dvě stě tisíc korun. Díky zásahu sedmnácti jednotek hasičů byl ale uchráněn majetek za sedm set tisíc korun. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka jako příčinu požáru uvedl vyšetřovatel cizí zavinění osobami, které se v objektu pohybovaly nelegálně, bez vědomí majitele.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT