Potvrdil to jeden ze čtveřice organizátorů happeningu Matěj Mantlík. „Dohodli jsme se s kolegy, že si tenhle rok dáme pauzu," přiznal a dodal, že hlavním důvodem je pracovní vytížení.

„Zkrátka absolutně není čas. Já sám jsem tak zahlcený prací, že bych tam stejně nemohl být. A ačkoli spousta lidí kibicuje, nenašel se jediný člověk, který by to vzal za nás a pustil se do toho," poznamenal Matěj Mantlík, který Zelenej zákal pořádal spolu se svým bratrem Jakubem, Ondřejem Šindelářem a Radkem Petrem.

Skutečnost, že festival, na který si v posledních letech nacházelo cestu na dva tisíce lidí, letos nebude, ho příliš nemrzí. „Měl bych problém připravit ho tak, aby stál za to a abych se za něj nemusel stydět," prohlásil s tím, že další budoucnost Zeleného zákalu je nejistá. „Zatím vůbec nevím. Vrátka si nechávám otevřená, možná to uděláme menší nebo v jiném termínu. Ale možná taky vůbec," uzavřel.

Bez tradiční hudební akce se budou muset obejít také ve Lhotce. Jubilejní desátý Lhotka fest se tam totiž po loňském výpadku nebude konat ani 
v tomto roce.

Roman Novák, který měl pořádání tohoto setkání hudebních fanoušků na starosti, uvedl, že hlavní problém je 
v penězích. „Všechno už to bylo příliš drahé. Kapely, které nás před pěti šesti lety stály pětadvacet tisíc, teď chtěly dvojnásobek. A navíc nám výrazně ubyli sponzoři," řekl.

„I lidi přestali chodit. Na první ročník dorazilo 650 posluchačů, pak to postupně stoupalo až na nějakých jedenáct set, ale za poslední dva tři roky to zase ubývalo. Naposledy před dvěma lety přišlo tři sta padesát diváků," posteskl si Novák s tím, že chtěl Lhotka fest dotáhnout až k desátému ročníku. To už se mu ale pravděpodobně nepodaří. „Nikdy neříkej nikdy, mohlo by se to stát. Ale jak jednou zpřetrháte vazby a kontakty, těžko se to pak dává znovu dohromady," uzavřel.