Zítra hodinu po poledni začne na louce u strachovského statku sedmý ročník kralupského hudebního festivalu Zelenej zákal. „Hrát se bude až do neděle, do jedné hodiny ráno,“ slibuje tým pořadatelů.

 

Na letošní festival je bezplatný vstup. Jak jste toho docílili?
K závěru udělat další ročník festivalu bez vstupného jsme dospěli po porovnání nákladů na technické zabezpečení a výběru vstupného se samotným výtěžkem ze vstupného. Navíc jsme letos našli chápavé partnery, kteří nám značnou měrou přispěli jak finančně, tak materiálně. V neposlední řadě se nám podařilo prohloubit spolupráci s městským úřadem, čímž jsme docílili nemalého snížení nákladů. Samozřejmostí je, že všichni organizátoři festivalu pracují zdarma.

Je pravděpodobné, že díky tomu přijde mnohem více lidí než v minulosti. Jste na to připraveni?
Předchozí ročník festivalu navštívilo zhruba sedm set lidí. Tentokrát počítáme s mírným nárůstem počtu návštěvníků – a tomu jsme také přizpůsobili technické zabezpečení akce i služby pro návštěvníky.

Kolik kapel přijede zahrát?
Na festivalu vystoupí dvanáct kapel na hlavním pódiu a šest DJ´S ve stanu.

Co podle vás bude největším tahákem festivalu?
Největším tahákem budou kapely Lety Mimo, Prohrála v kartách a Medvěd 009. Dále vystoupí kralupská, zřídka hrající kapela Muttley Band a nezapomenutelným zážitkem bude jistě i vystoupení místní undergroundové kapely Vlasatý žárovky. Příznivce tvrdé muziky potěší dvě kapely, které vystoupí na závěr festivalu – Syndrom a Crosscheck.

 

První ročník festivalu Zelenej zákal se konal v roce 2001 s podtitulem Peppermintový happening. Návštěvníci si tam hromadně připíjeli peppermintovým likérem, takzvanou zelenou. Největšími hvězdami předešlých ročníků byly skupiny Wohnout, Krucipüsk, Lety mimo, Lord Bishop (USA), Polemic (SK), Cocote minute a Totální nasazení. Pro mnoho místních kapel je podle pořadatelů festival jedinou možností zahrát si na větším pódiu na kvalitní aparaturu.


Představí se na festivalu ještě další místní muzikanti?
Z Kralupska je i nové hudební sdružení s názvem Jebuto. Ve skupinách Existence, Crosscheck a Lety mimo také působí hudebníci z Kralup.

Festival se koná až v posledním červnovém dni. Nemáte obavy, že hodně lidí už z města odjede na prázdniny?
Festival se koná o týden později než v předešlých letech z důvodu časové vytíženosti některých vystupujících. Začátku prázdnin se nebojíme, protože skuteční příznivci rock and rollu a Zeleného zákalu jistě rádi odloží odjezd na prázdniny a přijdou s námi zakalit.

Najdou snadno místo, kde se koná festival, i přespolní návštěvníci?
Určitě, festival se koná na stejném místě jako loni, na louce vedle kralupského koupaliště u statku Strachov. Plánek s vysvětlenou cestou najdou zájemci na webu www.zelenejzakal.cz.

Jaké jsou výhody lokality, kde se festival koná?
Areál festivalu je v sousedství koupaliště, kde se můžou návštěvníci osvěžit. Také blízkost lesa přináší příjemný stín. Další velkou výhodou je poměrně velká vzdálenost od městské zástavby, čímž jsme se zbavili problémů s hlukem ve městě.

Bude festivalový areál oplocený?
Areál oplocený nebude, oplocena bude pouze část s technickým zázemím akce. Bezpečnost budou zajišťovat označení pořadatelé. kteří se budou pohybovat po celém areálu festivalu.

S čím nepustíte návštěvníky na festival?
Vzhledem k tomu, že areál nebude oplocený, nebudeme každého příchozího kontrolovat – proto prosíme všechny návštěvníky, aby s sebou nebrali žádné zbraně, ostré předměty, skleněné lahve a další nebezpečné předměty. Dále prosíme všechny návštěvníky, kteří by s sebou chtěli přivést psy, aby je nechali doma.

 

PROGRAM

13.00 – 13.45 OHM
14.00 – 14.45 Jebuto
15.00 – 15.45 Vlasatý žárovky 
16.00 – 16.45 Existence
17.00 – 17.45 Gangnails
18.00 – 18.45 Muttley band
19.00 – 19.45 Phantoms on fire
20.00 – 20.45 Medvěd 009
21.00 – 21.45 Lety mimo
22.10 – 23.00 Prohrála v kartách
23.15 – 00.00 Crosscheck
00:15 - 01.00 Syndrom